Wydarzenia roku szkolnego 2008/2009

 

Ratujmy dzieci w Kongo.

W dniu 28 maja 2009 roku przedstawiciele naszej szkoły wraz z panią Moniką Mazur udali się do Warszawy na spotkanie kończące akcję „Na ratunek dzieciom w Kongo” zorganizowaną przez UNICEF Polska. Po dotarciu do Złotych Tarasów i rejestracji rozpoczęła się uroczysta gala. Przywitania gości dokonał Dyrektor Generalny UNICEF-u pan Marek Krupiński. Największą, a zarazem najmilszą atrakcją było wystąpienie Ambasadorów Dobrej Woli wspierających akcję : Małgorzaty Foremniak i Artura Żmijewskiego. Punktem kulminacyjnym było wręczenie nagród i wyróżnień dla najbardziej społecznie zaangażowanej szkoły roku 2008. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie oraz dyplom za zaangażowanie w akcję. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymali autografy od ambasadorów. Miłym akcentem okazało się zaproszenie przez pana Marka Krupińskiego wszystkich uczestników na wspólny obiad. Wrażenia z wyjazdu były niezapomniane. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z organizacją UNICEF. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji „Na ratunek dzieciom w Kongo”.

 

Festyn Rodzinny

Dzięki świetnej współpracy i wzajemnemu zrozumieniu byliśmy współorganizatorem Festynu Rodzinnego w dniu 24 maja 2009 r. na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorze. Nadrzędnym celem tej imprezy było sprawienie dzieciom radości i zorganizowanie dla nich wspaniałej zabawy. Do dyspozycji dzieci były nadmuchiwane zabawki takie jak ogromna zjeżdżalnia oraz śmieszna gąsienica. Furorę robiło ujeżdżanie byka jak na prawdziwym rodeo oraz przejażdżki na kucyku. Wszystkie te atrakcje organizatorzy zapewnili nieodpłatnie dla uczestników imprezy. W ramach programu odbyły się różnorodne konkurencje sportowe, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach, uczniowie gimnazjum oraz zespoły rodzinne. Wśród konkurencji były takie jak toczenie dużej opony od traktora, toczenie piłeczki za pomocą kija golfowego lub łowienie styropianowych rybek na wędkę. Każda z konkurencji sprawiała uczestnikom dużo zabawy, ale to właśnie o to chodziło.
Wyniki:
Szkoły podstawowe młodsi:
I miejsce – Jakub Kotański ( PSP Kruszew)
II miejsce – Mateusz Dusza ( PSP Kruszew )
III miejsce – Sebastian Rostkowski ( PSP Kruszew )
Szkoły podstawowe starsi:
I miejsce Jakub Michalak ( PSP Karolew )
II miejsce Konrad Majchrzak ( PSP Kruszew )
III miejsce – Mateusz Kuberski ( PSP Karolew )
Zawody rodzinne:
I miejsce – państwo Wlazło Gimnazjum Kruszew
II miejsce – państwo Chwalibóg – Gimnazjum Kruszew
III miejsce – państwo Sygitowicz - PSP Kruszew
IV miejsce – państwo Kotańscy – PSP Kruszew
Gimnazjum:
I miejsce – Patryk Matyjasiak
II miejsce – Dariusz Melon
III miejsce – Michał Szczatko
Na zaproszenie organizatora Chorągiew Stołeczna ZHP z Warszawy zorganizowało konkurs strzelania z karabinku pneumatycznego oraz pokaz strzelania z łuku.
Zawody strzeleckie (konkurencja karabinek pneumatyczny KPN – 10).
Wyniki:
Szkoły podstawowe:
I miejsce – Tomasz Koza – PSP Kruszew
II miejsce – Jakub Sygitowicz – PSP Kruszew
III miejsce – Konrad Zaremba – PSP Jeziora
Gimnazjum
I miejsce - Michał Szczatko
II miejsce – Damian Zieliński
III miejsce – Żaneta Stankiewicz
Wszyscy uczestnicy zawodów sportowych i strzeleckich otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Uczniowski Klub Sportowy Kruszew
W trakcie Festynu odbył się konkurs plastyczny na temat „Moja mama”.
Podczas Festynu można było obejrzeć wystawę ciekawych prac plastycznych uczniów szkół podstawowych. Wystawę wzbogaciły prace artystów plastyków pana Macieja Pieńkowskiego i obrazów z nowo powstałej w naszej gminie galerii malarstwa Julity i Pawła Sandr oraz amatorów plastyków pani Ireny Koralewskiej i pana Łukasza Skarżyńskiego mieszkających na terenie naszej gminy. Po zawodach sportowych na zakończenie Festynu Rodzinnego odbyła się dyskoteka dla wszystkich uczestników imprezy. Komitety Rodzicielskie obu szkół zorganizowały stoiska z grillem oraz ciastami i napojami. Dodatkowo odbyła się loteria fantowa z bardzo atrakcyjnymi fantami (m. In. 3 dniową wycieczką do Karpacza dla 4-osobowej rodziny). Imprezę można zaliczyć do bardzo udanych i dających dużo radości dzieciom, które uczestniczyły w festynie.

Sponsorami imprezy byli:
Starostwo Powiatowe w Grójcu,
Gmina Pniewy,
Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Aurum,
Uczniowski Klub Sportowy Kruszew,
Andrzej Rusiecki – Rancho u Dajmusa,
Paweł Jackowski,
Robert Banasiewicz – Usługi Przewozowo - Turystyczne,
Dariusz Russek – Dyskoteka Panorama,
Pepsi Cola Michrów.

 

 

 

Profilaktyka a historia.

Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej inicjatywy profilaktycznej organizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Grójcu pn. „Profilaktyka a historia”. Celem tego powiatowego konkursu jest propagowanie wśród młodzieży właściwych postaw społecznych w oparciu o uznane autorytety i postacie historyczne, jak również wywołanie u młodzieży chęci niesienia pomocy innym ludziom i pobudzanie do aktywności społecznej w życiu dorosłym. 22 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się finał konkursu i ogłoszono nazwiska zwycięzców. Nasi gimnazjaliści wystartowali w kategorii plastycznej i wykonali plakaty na temat: „Gdy widzę krzywdę ludzką – jak papież Jan Paweł II pochylam się nad innymi”. Wyniki konkursu okazały się sporym sukcesem. Agnieszka Beliniak z klasy III b zajęła II miejsce, Katarzyna Barczik (kl. IIb) trzecie zaś Paweł Grotek (kl. IIa) otrzymał wyróżnienie. Laureaci oraz wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi oraz pamiątkowymi dyplomami. Dodatkową nagrodą i atrakcją dla uczestników konkursu jest wyjazd do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie celem zapoznania się z bazą szkoleniowa, specjalistycznymi pracowniami, oraz specyfiką kształcenia i doskonalenia zawodowego policjantów. Gratulujemy!!!

 

Lekcja prawdziwego życia.

W dniach 16 – 17 maja 2009 roku w Międzylesiu odbyło się V ogólnopolskie spotkanie rodzin dzieci z zespołem ataksja - teleangiektazja. Trzy uczennice naszego gimnazjum: Dominika Urbańska, Ilona Felisiak i Angelika Kwapisz uczestniczyły w tym spotkaniu jako wolontariuszki. Dziewczyny uczestniczyły w wykładach dotyczących tej rzadkiej choroby, warsztatach terapeutycznych, zajęciach z dogoterapii, które okazały się być bardzo pouczające i zabawne, oraz w zajęciach muzykoterapii. Duże wrażenie zrobiło spotkanie z Jasiem Melą, który jako pierwsza osoba niepełnosprawna, zdobył Kilimandżaro. Udzielił on wywiadu, który chwycił za serca wszystkich obecnych. Udowodnił, że nasze problemy są naprawdę do pokonania i są znikome. Chłopak ten przeżył trzy tragedie: spalił mu się dom w wieku 7 lat, rok później pochował młodszego brata, który się utopił, a kiedy miał 13 lat poraził go prąd-1500 wolt, w wyniku czego stracił prawą rękę i lewą nogę, jednak nie poddaje się. Jest pogodnym, zawsze uśmiechniętym chłopcem. Opowiadał on o ludziach, jego przyjaciołach, którzy też są niepełnosprawni i razem z nim zdobyli szczyt. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obserwacji pracy aktorów na planie filmowym serialu „Plebania”, byli oni obecni przy nakręceniu jednej ze scen, w której brała udział serialowa Krysia. Dziewczęta wraz ze swoimi podopiecznymi wzięły udział w Integracyjnym Konkursie Wiedzy Ogólnej „Razem Damy Radę”, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Ukoronowaniem spotkania było utworzenie fundacji dla dzieci z zespołem ataksja - teleangiektazja. Dziewczęta za pomoc dostały drobne upominki. Była to lekcja prawdziwego życia.

   

 

Wycieczka – Sandomierz i okolice.

14 i 15 maja 2009 r. 45 uczniów z Naszego Gimnazjum uczestniczyło w wycieczce do Sandomierza. 11 dziewcząt pojechało na wycieczkę nieodpłatnie, w ramach nagrody za osiągnięcia sportowe (mistrzynie powiatu w piłce siatkowej i wicemistrzynie w piłce ręcznej). Sponsorem wyjazdu był Urząd Gminy w Pniewach i Komitet Rodzicielski przy naszej szkole, fundusze pozyskała Dyrektor Gimnazjum p. Aleksandra Skarżyńska. Trasa wycieczki wiodła przez Baranów Sandomierski, Sandomierz oraz Busko Zdrój i Jędrzejów. Kierownikiem wycieczki była p. Iwona Kostaniak, pozostali opiekunowie to: p. Marcin Koch i p. Piotr Sobociński. W Baranowie Sandomierskim znajduje się piękny, renesansowy pałac z charakterystycznymi krużgankami na dziedzińcu, znany m.in. z filmu pt. „Czarne chmury”. W jego podziemiach znajduje się muzeum wydobycia siarki oraz 14 metrowe czółno wydrążone z jednego pnia dębu 2 tys lat temu (łódź znaleziono pogłębiając dno Wisły). Sandomierz to urokliwe stare miasto: rynek z kamieniczkami, ratusz, Brama Opatowska, Dom Jana Długosza, liczne kościoły oraz ciekawa 800 metrowa trasa podziemna. Wart przejścia jest także Wąwóz Królowej Jadwigi. Obecnie dużą popularność, Sandomierz zawdzięcza filmowi pt. „Ojciec Mateusz”, do którego zdjęcia kręcono w tym pięknym mieście.
Busko Zdrój to znane sanatorium z leczniczymi wodami siarkowymi (ich smak i zapach zrobił na wszystkich „duże” wrażenie) oraz piękny park zdrojowy w którym odpoczywają kuracjusze. W Jędrzejowie istnieje niezwykle ciekawe muzeum zegarów słonecznych. Zgromadziła je rodzina Przypkowskich, jest to trzecia co do wielkości kolekcja na świecie (większe tylko w Nowym Jorku i Cambrige). Wycieczka była bardzo udana. Oprócz zabytków, walory jej podniosła dyskoteka, możliwość gry w bilard oraz sympatyczna, młoda p. pilot wycieczki. Czekamy, na podobny wyjazd w przyszłym roku.

 

Warszawski Obóz Teatralny dla nauczycieli.

W dniach 6-10 maja odbył się Warszawski Obóz Teatralny. Jest to program edukacyjny dla nauczycieli z miast i wsi do 20 000 mieszkańców, w ramach festiwalu 29 Warszawskie Spotkania Teatralne. Zaproszeni zostali nauczyciele, którzy interesują się współczesnym teatrem, prowadzą zajęcia teatralne z młodzieżą, chcą poszerzyć swoje umiejętności o nowe metody oraz są otwarci na wyzwaniai inspiracje. Nauczycielka naszego gimnazjum, pani Beata Piątek, również wzięła udział w tym obozie. Ideą Obozu jest zapoznanie nauczycieli ze zjawiskami z obszaru współczesnego teatru. Uczestnicy Obozu obejrzeli najciekawsze przedstawienia teatralne minionego sezonu, wzięli udział w spotkaniach, wykładachi warsztatach tematycznych. Program został wzbogacony o wizyty w placówkach i instytucjach, których zadaniem jest wspieranie życia kulturalnego i społecznego w Polsce (m. in. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Wspomagania Wsi). Obóz miał zachęcić nauczycieli do realizacji tematów dotyczących zjawisk z bieżącego życia teatralnego w codziennej pracy.

 

Konstytucja 3 Maja.

30 kwietnia 2009r. odbył się apel z okazji 218 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II B, nad doborem piosenek i scenariuszem czuwała p. Dorota Sawicka – wych. klasy II B. W montażu wykorzystano teksty F. Karpińskiego, J. Koprowskiego, M. Kruger, A. Mickiewicza, J. Tuwima. Wybrane uczennice z klasy I A, I C i II B zaśpiewały Mazurek 3 Maja, Rotę, Mury- Jacka Kaczmarskiego. Program uświetniły dźwięki Poloneza 3 Maja. Celem uroczystości było przypomnienie jednego z najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski, kształtowanie dumy z osiągnięć naszych przodków, a także prezentowanie umiejętności recytatorskich młodzieży gimnazjalnej. Apel stał się jeszcze jedną lekcją patriotyzmu w naszej szkole.

 

XXXII Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

28 kwietnia 2009 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wilkowie, odbyły się powiatowe eliminacje XXXII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test (przepisy ruchu drogowego) oraz wykonywali zadania praktyczne – jazdę rowerem po miasteczku znaków drogowych i torze przeszkód oraz udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej. W turnieju naszą szkołę reprezentowali: Adrian Kober, Konrad Turek i Michał Szczatko. Chłopcy zajęli III miejsce drużynowo (za I i II doświadczonym zespołem gospodarzy NG Wilków). Najlepszy w naszej drużynie był Adrian Kober, który po teście wiedzy o ruchu drogowym, zajmował indywidualnie, wysokie IV miejsce. Opiekunem drużyny był nauczyciel w-f Piotr Sobociński.

 

Spotkanie u Wojciecha Siemiona

28.04.2009 r. przedstawiciele naszego gimnazjum Monika Łukasiak, Paulina Woźniak (obie z klasy Ia) oraz Rafał Nasiłowski (klasa IIIc) wraz z panią dyrektor Aleksandrą Skarżyńską uczestniczyli w spotkaniu, które odbyło się w Petrykozach. Gospodarzem spotkania tradycyjnie był Wojciech Siemion, za którego sprawą nasza szkolna galeria malarstwa wzbogaciła się o kolejny obraz. Tym razem jest to grafika – odbitka z płyty linorytniczej nosząca tytuł „Vino della Pace” autorstwa Iwana Kuklika. Vino della pace – Wino Pokoju – produkowane jest w małej włoskiej miejscowości Cromons od 1985 roku z ponad 400 odmian winogron sprowadzanych z różnych stron świata. Wino pokoju dostarczane jest przywódcom państw (prezydenci, królowie, cesarze) na całym świecie z przesłaniem pokoju. Od początku przedsięwzięcia właściciel wytwórni wina proponuje trzem uznanym malarzom stworzenie dzieła sztuki, które jest umieszczane na etykietkach. Iwan Kuklik jest jednym z malarzy, któremu zaproponowano zaprojektowanie etykiety na „Vino della Pace” – tak też powstała grafika, która wzbogaciła naszą galerię. Takie same grafiki otrzymało dziewięć szkół należących do Unii Petrykoskiej. W domu Wojciecha Siemiona młodzież mogła posłuchać poezji Doroty Jaworskiej polsko – ukraińskiej poetki, której wiersze wysłuchaliśmy w języku ukraińskim i polskim. Autorka sama recytowała swoje wiersze o komputeryzacji naszego życia i wiersz wspomnienie o czerwonej sukience. Dodatkową atrakcją była wystawa gobelinów pani Joanny Dobrzyńskiej, plastyczki młodego pokolenia. W rozmowie z panią Joanną dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym jak powstają tkaniny artystyczne oraz czym różni się tkanina klasyczna od eksperymentalnej.

   
   

 

Egzamin gimnazjalny w Kruszewie

22, 23 i 24 kwietnia to dni szczęśliwe dla klas I i II. Trzydniowa laba dobrze im zrobi. Jednak dla klas III to okres wielkiej próby – od wyników egzaminu gimnazjalnego zależy, do jakich szkół dostaną się nasi absolwenci. 22 kwietnia sprawdzane były umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych. Test wydawał się łatwy. Motyw przewodni: „Podróż niejedno ma imię” przypadł do gustu gimnazjalistom. Jak poradzili sobie z czytaniem ze rozumieniem, odtworzeniem planu wycieczki, podaniem i rozprawką – wkrótce się okaże… 23 kwietnia – egzamin z części matematyczno-przyrodniczej i dużo smutniejsze miny uczniów. Cóż –matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia wcale nie są łatwe. 24 kwietnia – większy luz, bo wynik z egzaminu z języka nowożytnego nie rzutuje na nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Na tę część sprawdzianu przeznaczono 60 minut. Uczniowie mieli zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi. Czy to trudne? Czas pokaże….

   

 

Wyjazd do kina na film "Popiełuszko - wolność jest w nas"

30.03.2009r. Wszyscy uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami obejrzeli film „Popiełuszko – wolność jest w nas”. Projekcja filmu odbyła się w Grójeckim Ośrodku Kultury w Grójcu. Sponsorami biletów dla uczniów był Wójt Gminy Pniewy pan Wiesław Nasiłowski oraz Komitet Rodzicielski przy Publicznym Gimnazjum w Kruszewie. Film fabularny pt. „POPIEŁUSZKO” wg scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego jest opowieścią o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Zobaczyliśmy, jak dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Setki tysięcy ludzi odważyło się domagać prawdy oraz sprawiedliwości. Do tej chwili istnieją poważne wątpliwości dotyczące kulis tej zbrodni. Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski z lat osiemdziesiątych. Z rozmachem odtworzone zostały m.in. strajki Sierpnia'80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają atmosferę tamtego okresu, a w filmie wzięli udział również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Zdjęcia odbyły się na terenie całej Polski, m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Zakopanem, Bytomiu i Bartoszycach.

Zdjęcia ze strony http://film.popieluszko.pl/

Alfons Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli jako trzecie z pięciorga dzieci Władysława i Marianny. Po maturze, w 1965 roku, wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. W latach 1966-68, odbył wraz z innymi klerykami służbę wojskową w specjalnej jednostce w Bartoszycach. Na V roku Popiełuszko zmienił swe imię: z „Alfonsa” na „Jerzy”. 28. maja 1972 roku w warszawskiej Katedrze św. Jana Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie. Posługę duszpasterską ksiądz Jerzy rozpoczął w podwarszawskich Ząbkach, następnie w Aninie, a później w warszawskich kościołach Dzieciątka Jezus, św. Anny i św. Stanisława Kostki. W 1978 roku został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie. Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskiem robotniczym. Decyzją kardynała Stefana Wyszyńskiego został oddelegowany do odprawienia nabożeństwa dla strajkujących robotników Huty Warszawa. W stanie wojennym, wraz z proboszczem parafii św. Stanisława Kostki, księdzem Teofilem Boguckim, organizował Msze święte za Ojczyznę. Od kwietnia 1982 roku takie Msze odbywały się systematycznie w ostatnią niedzielę miesiąca. 19 października 1984 roku ksiądz Popiełuszko został zaproszony do parafii pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Powracający z Bydgoszczy ksiądz Jerzy został uprowadzony i zamordowany przez trzech funkcjonariuszy MSW: Grzegorza Piotrowskiego, Waldemara Chmielewskiego i Leszka Pękalę.
Proces Toruński rozpoczął się 27 grudnia 1984 roku. 3 listopada 1984 roku pogrzeb księdza Jerzego zgromadził tysiące ludzi i przekształcił się w wielką manifestację. Ksiądz Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, w którym był kapłanem. Dnia 8 lutego 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki na etapie diecezjalnym zakończony w 2001 roku. 3 maja 2001 roku w Watykanie rozpoczął się drugi etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w Kruszewie

28.03.2009r. w budynku gimnazjum na sali gimnastycznej wystąpił 90-cio osobowy zespół Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w skład którego wchodzili soliści, chór, balet oraz orkiestra. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego przedstawił widowisko popularyzujące tradycje narodowe i historię oręża polskiego. Pieśń żołnierska w historii oręża polskiego ma swoją długą i piękną tradycję. Każde ważne wydarzenie historyczne, powstanie jednostki wojskowej i jej tradycja zostały utrwalone w pieśni i piosence żołnierskiej, które towarzyszyły żołnierzom na każdym etapie ich życia i służby. Historię państwa polskiego można, zatem śledzić poprzez pieśni, które wyrażają uczucia duszy żołnierskiej, a jednocześnie ukazują wielkie i trwałe wydarzenia w polskiej historii i kulturze. Szczególnie ważną rolę pieśń żołnierska odegrała w odzyskaniu niepodległości. Tymi ważnymi etapami w dziejach oręża polskiego była działalność Legionów Piłsudskiego oraz powstania narodowe, m.in. kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe.

   

 

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet.

Święto to pierwszy raz było obchodzone w roku 1911. Ustanowiono je dla upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy. W roku 1908 w Nowym Jorku 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej strajkowało walcząc o swoje prawa. Właściciel fabryki zamknął kobiety - próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji. Niestety nagle wybuchł pożar, w którym zginęło 129 kobiet. W Polsce święto to było obchodzone w czasach PRL-u. Kobiety dostawały wtedy zwyczajowo - goździki i rajstopy. Obecnie w krajach, w których obchodzi się to święto często odbywają się manifestacje feministyczne. W Polsce Dzień Kobiet przestał być centralnie obchodzony w roku 1993. 9 marca tradycyjnie wszystkim naszym szkolnym Paniom zostały złożone życzenia i wręczone kwiaty z okazji z tego święta. Miłym akcentem, oprócz kwiatów i życzeń był wesoły apel przygotowany przez uczniów klas III pod opieką wychowawcy p. Marcina Kocha. Było dużo dowcipów, złotych myśli o kobietach okraszonych piosenkami. Na scenie zaprezentowały się różne typy kobiet (zmienne, zapracowane, damy, zazdrosne, zakochane, porzucone, kury domowe itp.).

 

Finał Festiwalu Piosenki Angielskiej

11.02.2009r. w Grójcu odbył się finał Festiwalu Piosenki Angielskiej. Nasze gimnazjum reprezentowały trzy uczennice – Aneta Suchecka, Kinga Pokora (kl. III c), Monika Łukasiak (kl. I a). Dziewczęta pod opieką Pani Doroty Sawickiej, miały okazję zaprezentować piosenki z repertuaru Abby. Mimo że nie zdobyły pierwszych miejsc, zostały docenione i nagrodzone dyplomami i koszulkami. Ich występ można uznać za udany , a doświadczenie zdobyte na scenie, przed publicznością za bezcenne.

 

21.01.09r. Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Krąg"

Od kilku już lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Krąg". Tematami konkursu są historia Polski i Unii Europejskiej. Celem konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy o historii poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań. Co roku w tym konkursie brało udział po kilkunastu uczniów. Nasza młodzież uzyskiwała w nich dobre wyniki, czego wyrazem były przyznawane uczniom wyróżnienia. W tegorocznej edycji najlepiej wypadł uczeń klasy III b, Jarosław Ciechociński, który tym samym potwierdził, iż jego wcześniejsze zwycięstwo w powiatowym konkursie historycznym nie było przypadkowe. Gratulujemy.

 

NA RATUNEK DZIECIOM W KONGO

Na przełomie grudnia i stycznia odbyła się ogólnopolska akcja UNICEF-u „Na ratunek dzieciom w Kongo”. Do akcji przystąpiło 850 szkół, w tym również Publiczne Gimnazjum w Kruszewie. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie dowiedzieli się o trudnej sytuacji ekonomicznej Konga. Pani B. Piątek i pani M. Mazur przygotowały prezentację multimedialną, którą zaprezentowano we wszystkich szkołach naszej gminy. Uczniowie naszego gimnazjum aktywnie włączyli się do pomocy w przygotowaniu materiałów do prezentacji. Szczególnie gorąco dziękujemy uczniom kl. III c – Rafałowi Nasiłowskiemu i Anecie Sucheckiej, którzy zajęli się zbiórką pieniędzy. W sumie zebraliśmy ponad 1600 zł. Pieniądze te zostały przekazane na zakup szczepionek i żywności terapeutycznej dla skrajnie niedożywionych dzieci z Konga.

 

XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 WSZYSTKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB WŁĄCZYLI SIĘ W TEGOROCZNĄ
ZBIÓRKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

W niedzielę 11 stycznia 2009 roku odbył się XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasi uczniowie również włączyli się do akcji, poświęcając swój czas i kwestując wśród mieszkańców gminy. Tym razem Orkiestra zbierała pieniądze na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. 10 wolontariuszy z naszej szkoły może pochwalić się kwotą 7080 zł.

 

Święta Bożego Narodzenia

12. 12. 2008r. w naszym gimnazjum odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.Klasa IIIc wraz z p. Aleksandrą Sadowską przygotowała przedstawienie, w którym przypomniała skąd pochodzą i co oznaczają tradycje wigilijne. Każda klasa zaprezentowała jedną, wylosowaną wcześniej kolędę. Apel zakończyło krótkie wystąpienia p. Dyrektor, Aleksandry Skarżyńskiej, p. Wójta Gminy Pniewy Wiesława Nasiłowskiego, p. Przewodniczącej Rady Gminy Zofii Rokosz, ks. proboszcza parafii w Rembertowie Józefa Południaka, ks. proboszcza z parafii Jeziorka Wojciecha Kołakowskiego. Po apelu uczniowie, rodzice,  nauczyciele i zaproszeni goście łamali się opłatkiem i składali sobie serdeczne życzenia świąteczne.

 

Grudniowe szkolenia

4 grudnia 2008 roku w naszym gimnazjum odbył się kurs PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ, w którym udział wzięła dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II oraz Publicznego Gimnazjum. Zajęcia prowadzone były w sposób bardzo przystępny i interesujący. Panie prowadzące szkolenie podawały przykłady z własnej pracy oraz sytuacji w jakich może się znaleźć na co dzień każdy człowiek. Mięliśmy okazję poćwiczyć RK-O (resuscytację krążeniowo-oddechową) na „Małej Ani” oraz układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Z pewnością wszyscy uczestnicy uzupełnili swoje torebki w rękawiczki ochronne i maseczki do wykonywania sztucznego oddychania, a apteczki samochodowe w koc ratowniczy. Kurs pozwolił nam zdobyć umiejętności, które dają możliwość ratowania życia ludzkiego po wypadku, urazie, a nawet podczas zatrzymania oddechu.9 i 10 grudnia 2008 odbyło się również okresowe szkolenie BHP, w którym i tym razem udział wzięli pracownicy szkoły podstawowej i gimnazjum z Kruszewa oraz pracownicy Urzędu Gminy w Pniewach.

 

Rekolekcje adwentowe

W ramach rekolekcji adwentowych dzięki uprzejmości księdza proboszcza Wojciecha Kołakowskiego z parafii Jeziorka mogliśmy gościć księdza Huberta doktoranta z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wystawiona drama przy udziale p. dyrektor i uczniów, była przekazem więzi miedzy Bogiem, a człowiekiem oraz zagrożeń jakie mogą wpłynąć na pogorszenie tych relacji.

 

Podziel się posiłkiem

W ramach współpracy Publicznego Gimnazjum w Kruszewie z Wolontariatem „Dobre serce” z Grójca została udzielona pomoc uczniom z rodzin o niskich dochodach. Wsparciem zostało objętych 93 uczniów w trzech terminach. Artykuły żywnościowe pochodzące z Banku Żywności, które znalazły się w paczkach pomocowych to  mleko, makaron, kasza jęczmienna, cukier, płatki kukurydziane, ser, dżem – łącznie około 4 ton żywności. W ramach dalszej współpracy z Wolontariatem „Dobre serce” uczniowie gimnazjum zbierali maskotki, które będą dołączone do paczek świątecznych dla dzieci w ramach akcji „Podziel się posiłkiem”. Jak widać na zdjęciu obok, magazyn żywności mieścił się w gabinecie pani dyrektor... współczujemy.

 

17 listopada. Spotkanie u Wojciecha Siemiona

Nasza szkolna galeria malarstwa wzbogaciła się o dwa kolejne dzieła.
„Unia Petrykoska” zrzeszająca dziewięć szkół Wysoczyzny Rawskiej ma już 10 lat! Z tej okazji, przyjaciel naszej szkoły - Pan Wojciech Siemion zorganizował w Petrykozach jubileuszowe spotkanie jej przedstawicieli. Gimnazjum w Kruszewie reprezentowali uczniowie klas III z nauczycielem historii. W poniedziałek 17 listopada udaliśmy się do uroczo położonego domu aktora w Petrykozach. Jak zwykle było poetycko, lirycznie i wesoło. Nie zabrakło jubileuszowego tortu, ale przede wszystkim gospodarz obdarował wszystkie szkoły kolejnymi obrazami. Tym razem trafiły do nas dzieła dwóch artystów. Pierwsze jest barwną litografią autorstwa Tadeusza Łapińskiego zatytułowaną „Aurora”. Malarz ten na stałe mieszka w USA. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Maryland, ale ciekawostką jest, iż urodził się w Rawie Mazowieckiej. Należy do czołowych współczesnych grafików świata. Obraz drugi jest dziełem artysty z Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych– Dariusza Syrkowskiego. Podarował nam „zaplątaną” akwafortę pt. „Koszyk”. I tak to dzięki Wojciechowi Siemionowi nasza szkolna galeria liczy już 5 obrazów. Młodzież zaś, przy pomocy pedagogów, chce uczestniczyć w sztuce, w muzykowaniu, w szeroko pojętej kulturze. To największa zasługa aktora, który zaprasza nas do swojego otwartego domu.

 

 

 

14 listopada. Powiatowy konkurs historyczny.

90 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Tę wspaniałą rocznicę postanowiliśmy uczcić organizując powiatowy integracyjny konkurs historyczny – „Odzyskanie niepodległości”. Uczestniczyć w nim mogli uczniowie wszystkich szkół gimnazjalnych z powiatu grójeckiego. Mieliśmy przyjemność gościć młodzież z Grójca, Drwalewa, Chynowa, Wilkowa, Jurek i Nowego Miasta. Uczniowie piszący test, wykazali się wiedzą z zakresu kształtowania się państwa polskiego w okresie 1914 – 1923 roku. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli – Jarosław Ciechociński (Kruszew) oraz Łukasz Woźniak (Grójec). Na drugich uplasowali się Rafał Nasiłowski (Kruszew) i Justyna Antosiewicz (Grójec). Trzecie miejsca – Dominika Krawczyk (Chynów) i Beata Idzikowska (Jurki). Kiedy komisja konkursowa sprawdzała i oceniała prace, młodzież udała się na poczęstunek, a zainteresowani mogli obejrzeć naszą szkolną wystawę plakatów propagandowych powstałych w okresie walk o granice Polski. Należy wspomnieć również o nagrodach. Te, dzięki licznym sponsorom, były bardzo atrakcyjne. Obok albumów i atlasów historycznych, najlepsi otrzymali sprzęt elektroniczny. Warto podkreślić, iż każdy uczestnik wyjechał z nagrodą. Podziękowania należą się Wójtowi Gminy Pniewy – Panu Wiesławowi Nasiłowskiemu, Pani Dyrektor Gimnazjum w Kruszewie Aleksandrze Skarżyskiej i Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowemu Aurum z Kruszewa oraz Starostwu Powiatowemu. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Jan Traczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Grójcu. Na koniec wypada mieć nadzieję, że konkurs ten wpisze się już na stałe w kalendarz obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Liczymy, że za 10 lat, organizując jego X edycję, będziemy mogli się spotkać na obchodach 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

 

13 listopada. Konkurs z języka angielskiego.....

13 listopada 2008r. odbył się w naszej szkole konkurs z języka angielskiego English High Flier  2008 organizowany przez firmę Łowcy Talentów - Jersz. Po raz kolejny chętni uczniowie (36 osób) z klas I, II i III przystąpili do testu konkursowego obejmującego zagadnienia gramatyczne, komunikacyjne, słownictwo, a także odbiór tekstu czytanego.Konkurs English High Flier jest dodatkową formą kształcenia, pobudza zainteresowania uczniów i motywuje ich do samodzielnej pracy nad rozwijaniem i doskonaleniem różnych sprawności językowych.Konkurs pomaga w zdobywaniu wiedzy o krajach anglojęzycznych. Wszyscy biorący udział w konkursie oczekują na wyniki konkursu. Konkurs przeprowadziła Dorota Sawicka.

 

13 listopada. 90 rocznica odzyskania niepodległości.

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. 13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane przez znane pieśni patriotyczne oraz utwory o Polsce takich wykonawców jak: Marek Grechuta, Czerwone Gitary, Sława Przybylska czy Pod Budą, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Akademia została przygotowana przez klasę III B pod kierunkiem wychowawcy i nauczyciela historii Marcina Kocha. Z okazji święta niepodległości przygotowaliśmy również ciekawą wystawę plakatów propagandowych z okresu walki Polaków o granice nowo powstającego państwa polskiego.

 

20 października. Konkurs poezji.

Dnia 20 października 2008r. w Publicznym Gimnazjum w Kruszewie został rozstrzygnięty konkurs pt.: „Moje refleksje na temat Jana Pawła II.”. 16 października minęło trzydzieści lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża, dlatego postanowiliśmy uczcić ten szczególny dzień organizując konkurs. Zadaniem uczniów było napisanie wiersza, zgłosiło się 17 uczniów. Komisja w składzie: mgr inż. Aleksandra Skarżyńska -Dyrektor Gimnazjum, mgr Aleksandra Sadowska, mgr Iwona Kostaniak i mgr Monika Mazur oceniła wiersze gimnazjalistów i na apelu szkolnym wręczyła nagrody książkowe za trzy pierwsze miejsca:
1. Żaneta Stankiewicz - "A Ty odszedłeś do nieba".
2. Żaklina Salamon - "Wspomnienie".
3. Paulina Woźniak - "Nigdy niezapomniana historia".
Wiersze można przeczytać tutaj.14 października. Dzień Edukacji Narodowej.

13 października 2008 Publiczne Gimnazjum w Kruszewie świętowało Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie klas pierwszych.  Dzieci przygotowały zabawny program na cześć swoich ciemiężycieli dnia codziennego – nauczycieli. Z okazji swojego święta nauczyciele i pozostali pracownicy gimnazjum usłyszeli wiele ciepłych słów i życzeń od obecnych na uroczystości Wójta Gminy Pniewy – pana Wiesława Nasiłowskiego, Przewodniczącej Rady Gminy – pani Zofii Rokosz, Dyrektor Gimnazjum – pani Aleksandry Skarżyńskiej oraz od uczniów.01 października. Wyjazd integracyjny klas pierwszych do Kawęczyna.

1 października uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum w Kruszewie wraz z wychowawcami spędzili niezapomniane chwile w Gościńcu Wiecha w Kawęczynie. Mieli okazję zwiedzić starą zagrodę chłopską z izbą etnograficzną, dwa stuletnie wiatraki, kuźnię i stajnie ze zwierzętami. Z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o tradycjach staropolskiej wsi, a później wzięli udział w warsztatach piekarniczych. Podczas przejażdżki bryczką po skansenie podziwiali rzadkie okazy białych danieli. Wycieczka miała charakter integracyjny. Nie zabrakło więc gier i zabaw, w których uczniowie poszczególnych klas musieli wykazać się zgraniem i pracą zespołową. Świetnie bawili się podczas przeciągania liny, wyścigów czy toczenia beczek. Po wyczerpujących konkurencjach z przyjemnością usiedli przy ognisku, gdzie czekały smakowite kiełbaski. Pomimo niesprzyjającej pogody wycieczka była bardzo udana, a młodzież zdobyła nowe cenne doświadczenie - jak współdziałać w grupie.