AKTUALNOŚCI

 

Egzaminy gimnazjalne.
W dniach 21-23.04.15 odbyły sie coroczne egzaminy gimnazjalne. Do egzaminu przystąpiły dwie klasy liczące 44 uczniów. Pierwszego dnia uczniowie klas 3 zmagali się z językiem polskim i historią, drugiego z matematyką oraz przedmiotami przyrodniczymi. Ostatniego dnia, w czwartek, pisali języki obce - angielski i rosyjski. Stresu, emocji ale także humoru, uśmiechu i pozytywnego myślenia nie brakowało. Najtrudniejszy egzamin w życiu gimnazjalisty już mają za sobą! Teraz, z nadzieją czekają na jak najlepsze wyniki!

 

Vive piłka ręczna.
W sobotę 21 marca 2015r., odbył się kibicowski wyjazd do Kielc na mecz rewanżowy 1/8 Finału Ligi Mistrzów piłki ręcznej między Vive Tauron Kielce (Mistrz Polski), a Montpellier Handball (Francja). Był to wspólny wyjazd z gimnazjalistami z Goszczyna i Adamowa. Grupa z Kruszewa liczyła 19 uczniów, 3 absolwentów i 2 opiekunów. Mecz był arcyciekawy. Grały w nim polskie i międzynarodowe „gwiazdy” szczypiorniaka, które mogliśmy oglądać „na żywo”. Obserwowaliśmy grę: Szmala, Bieleckiego, Jureckiego, Tkaczyka, Grabarczyka, Chrapkowskiego, Jachlewskiego oraz zawodników zagranicznych: Aguinagalde, Cupićia, Buntićia, Zormana i innych. Najlepszym zawodnikiem meczu był reprezentujący Montpellier, młody rozgrywający z Argentyny Diego Simonet (11 bramek). Mecz zakończył się wynikiem 33:31 dla Montpellier, jednak tydzień wcześniej we Francji, Vive wygrało wyższą różnicą bramek 29:25, co w konsekwencji dało w dwumeczu awans Vive Tauron Kielce do 1/4 Finału Ligi Mistrzów. Super wyjazd, super atmosfera w Hali Legionów, super piłka ręczna.

 

Wycieczka do Warszawy
13 marca uczniowie klas III pod opieką swoich wychowawców – Piotra Sobocińskiego i Marcina Kocha oraz nauczycielki języka angielskiego – Doroty Sawickiej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu była wizyta w Sejmie RP. Gimnazjaliści mogli zwiedzić parlament i zobaczyć „od podszewki” jak wyglądają obrady sejmu i tym samym codzienna praca polityków. Kolejną atrakcję wyjazdu stanowił Stadion Narodowy. Zamówiliśmy wycieczkę trasą Inclusive, która upoważniała do zwiedzenia wszystkich obiektów dostępnych w ofercie dla turystów. Najciekawszym punktem całego stadionu były oczywiście trybuny i widok na wielki otwierany dach. Dość interesującymi miejscami były szatnie zawodników, miejsca odnowy biologicznej czy loże VIP. Warto wspomnieć, iż przy okazji tej wizyty w stolicy, przetestowaliśmy oddany kilka dni wcześniej nowy, centralny odcinek II linii metra warszawskiego. Działa bez zarzutu.

 

Awans był blisko – piłka ręczna dziewcząt.
3.03.2015 r. w Radomiu, odbyły się półfinały międzypowiatowe dziewcząt w piłce ręcznej. Byliśmy blisko awansu do finałów radomskich. Dziewczyny pokonały PG Adamów (Białobrzegi) 13:8 (4:4) i nieznacznie przegrały z gospodarzami turnieju PG 13 Radom 9:11 (6:7). Bramki dla naszego zespołu zdobyły: Zuzanna Durka (kpt.) – 12, Ola Cybulska – 4, Karolina Pietrusiak – 3, Magda Adamska – 1, Agnieszka Nowak – 1, Weronika Michalska – 1. Grały także: Lidka Winek (bramkarz), Wioletta Łukasiak, Natalia Rudnicka, Hiacynta Leguła, Daria Kuryło, rezerwowymi były Marta Rębalska, Sandra Wójcik i Róża Fronczak (II bramkarz). Dziewczęta zagrały bardzo dobrze. Liderka zespołu – Zuzia Durka była świetna w ataku (12 bramek) i obronie. Rewelacyjnie broniła Lidka Winek, pozostałe dziewczyny wspaniale walczyły. Jednak do awansu zabrakło nam gry Magdy Adamskiej (silne rzuty z dystansu), która zmaga się z kontuzją kolana. Pech zabrał nam awans i prawdopodobnie brązowe medale w finałach radomskich. Wielka szkoda i wielkie brawa dla naszej najmocniejszej drużyny żeńskiej.

 

Walentynki w Gimnazjum
W dniu 12 lutego obchodziliśmy szkolne WALENTYNKI, z tej okazji odbył się Festiwal Piosenki Walentynkowej „Kocha się za nic” połączony z festiwalem piosenki obcojęzycznej, którego pomysłodawczynią i twórcą była p. Monika Mazur przy współpracy z p. Dorotą Sawicką oraz p. Justyną Polak. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich klas gimnazjalnych , którzy zaprezentowali się w szczególnym repertuarze - w piosenkach pełnych uczucia - piosenkach o miłości. Uczestnicy wykonywali piosenki w języku angielskim i rosyjskim. Chcieliśmy w przeddzień tego święta oderwać się na moment od naszych codziennych spraw i zastanowić się, czym dla człowieka jest miłość, bo to ona była przecież bohaterką tego dnia. Wszystkie prezentacje zostały wysłuchane i ocenione przez Jury, które miało do podjęcia trudną decyzję, bowiem uczestnicy zaprezentowali naprawdę wysoki poziom aranżacji wykonywanych utworów. Oceniano poprawność językową, wyraz artystyczny, dykcję oraz interpretację utworu. Dla wszystkich uczestników przygotowano słodkie upominki oraz dyplomy. Święty Walenty sprzyja zakochanym, zwłaszcza tym nieśmiałym, którym brak odwagi by wyznać swoje uczucia, dlatego Samorząd Szkolny zorganizował Pocztę Walentynkową.

 

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wolontariusze z Naszego Gimnazjum wzięli udział w XXIII finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo kiepskiej pogody, udało się nam zebrać ponad 7 tyś. zł! Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie. Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej. Sie ma!
   

 

Koncert kolęd w kościele parafialnym Św. Jana Chrzciciela w Rembertowie
6 stycznia 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum, członkowie scholi parafialnej i uczniowie PSP im. Papieża Jana Pawła II w kościele parafialnym Św. Jana Chrzciciela w Rembertowie zaprezentowali koncert kolęd i pastorałek. Koncert poprzedziły wielodniowe przygotowania pod czujnym okiem opiekunów –pana Tomasza Gajewskiego i pani Aleksandry Sadowskiej. Podczas występów chór i soliści zaprezentowali znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Uczniowie gimnazjum im Wojciecha Siemiona w Kruszewie przypomnieli także wybrane tradycje związane z obchodem Świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie oprócz niebywałych umiejętności wokalnych niektóre utwory wykonywali z akompaniamentem gitar. Serdeczne podziękowania należą się panu Tomaszowi Gajewskiemu za akompaniament i bezcenne rady. Wydarzenie to publiczność przyjęła z dużym aplauzem, nagradzając występujących owacją na stojąco. Pochwał nie szczędził ksiądz proboszcz Krzysztof Mindewicz stawiając występ jako lepszy od koncertów świątecznych przygotowywanych przez popularny zespół Golec Orkiestra.

 

Jasełka Bożonarodzeniowe.
Tradycją naszej szkoły są przygotowywane przez uczniów i nauczycieli jasełka. Nie inaczej było w tym roku. W dniu 19.12.2014r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Dyrektor Szkoły Pan Zdzisław Białacki, nauczyciele, uczniowie i rodzice.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Józefa i Maryi, tym razem pokazaną w wersji humorystycznej. Całość inscenizacji przeplatana była kolędami i piosenkami świątecznymi.
Dzięki zaangażowaniu aktorów i wokalistów społeczność naszej szkoły mogła poczuć świąteczny nastrój i przypomnieć sobie tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Na zakończenie Dyrektor złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.

 

Zabawa andrzejkowa w gimnazjum.
Andrzejki to idealny czas na zabawę. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując dyskotekę, obfitującą w atrakcje. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski. Kuba i Piotrek z 3a zadbali oto aby na dyskotece nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Największą jednak atrakcją wieczoru były wróżby. Każdy uczeń mógł dzięki nim dowiedzieć się kim zostanie i co go czeka w przyszłości. Kto był ten wie, że zabawa się udała. Przy dobrej muzyce wszyscy świetnie się bawili. Szkoda, że tak krótko!

 

Komedia Moliera "Skąpiec" w gimnazjum.
11 grudnia 2014 roku o godzinie 10:30 w Publicznym gimnazjum w Kruszewie gościł „ Teatr Młodego Pokolenia” z Białegostoku. Zaprezentowali oni komedię Moliera pt.: „Skąpiec”. W spektaklu uczestniczyło troje aktorów (dwóch mężczyzn i kobieta), którzy odgrywali kilka ról na raz. Główny wykonawca przedstawił rolę Harpagona, drugi mężczyzna wcielił się w Kleanta i Walerego, zaś kobieta grała Elizę, Mariannę, Frozynę , Strzałkę, Simona i Jakuba. Zgromadzonej publiczności, którą stanowili uczniowie i nauczyciele gimnazjum zdecydowanie najbardziej spodobała się gra aktorska kobiety. W niektórych uczniach rozbudziła ona chęć zostania aktorem. Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami.
     

 

DZIEWCZĘTA – MISTRZYNIAMI, CHŁOPCY - WICEMISTRZAMI POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ 2014/2015.
19 i 26 listopada 2014 r. w Jasieńcu, rozegrano turnieje finałowe powiatowego szczypiorniaka dziewcząt i chłopców. W zawodach udział wzięli gimnazjaliści z Belska Dużego, Jasieńca i Kruszewa. 19 listopada rywalizowali chłopcy. Mecze, zakończyły się następującymi wynikami: Kruszew – Belsk Duży 18:7 (10:3), Belsk Duży – Jasieniec 4:14 (2:5), Jasieniec – Kruszew 16:12 (4:8 !!). I miejsce Jasieniec, II miejsce Kruszew, III miejsce Belsk Duży. Naszych chłopców stać było na wygranie turnieju. Grali najlepiej technicznie, łatwo pokonali Belsk Duży. Do przerwy zdecydowanie prowadzili z Jasieńcem 8:4. Jednak źle zaczęli drugą połowę, kilka niecelnych rzutów z dystansu, „ośmieliło” przeciwników, którzy seriami zaczęli zdobywać bramki i wygrali 16:12. Przeciwnicy byli lepsi kondycyjnie, przyzwyczajeni do swojej wymiarowej hali. Nasi liderzy: Dominik Wojdalski (11 bramek) i Kuba Kaczmarczyk (9 bramek) grali świetnie, jednak zmęczeni, bez „skutecznego wsparcia” nie mogli wygrać meczu. Skład naszej drużyny: Dominik Wojdalski (kpt.) 11, Jakub Kaczmarczyk 9, Cezary Jędruch (br.), Marcin Roszczyk 3, Ryszard Idzikowski 3, Patryk Rabi 1, Bartek Chmiel, Jakub Bieniada (II br.), Konrad Majchrzak 2, Mateusz Kuberski, Bartek Kołdra, Kamil Szaszka, Grzegorz Jankowski 1, Krzysztof Wierzbicki. 26 listopada, po mistrzowsku zagrały nasze dziewczęta. W pierwszym meczu rozgromiły Belsk Duży 21:0 (12:0). W kolejnym wysoko pokonały Jasieniec 14:5 (7:3). Mecz Jasieniec – Belsk Duży 4:2 (3:1). I miejsce Kruszew, II miejsce Jasieniec, III miejsce Belsk Duży. Nasze dziewczęta grały rewelacyjnie. Zuzia Durka, kapitan i główny, „motor zespołu”, była „nie do zatrzymania” zdobyła 15 bramek. Świetnie zagrała Magda Adamska, rzucając z dystansu 9 efektownych bramek w pierwszym meczu. Jednak w drugim spotkaniu uległa pechowej kontuzji kolana. W trudnym dla drużyny momencie, za Magdę „z własnej inicjatywy” energicznie weszła Ola Cybulska (nie grała z powodu złamanego 3 tyg. wcześniej palca) szybko zdobyła 4 ważne bramki i „uspokoiła grę”. Dużą niespodziankę swoją skuteczną grą sprawiła Karolina Pietrusiak, zdobyła 6 bramek po szybkich i odważnych kontratakach. Bardzo dobrze zaprezentowały się pozostałe zawodniczki, szczególnie debiutantki z klas I : Hiacynta Leguła, Natalia Rudnicka (1 bramka, rzut karny) i Natalia Kowalczyk. Dobrze na bramce grały: Lidka Winek i Emilia Matyjas. Ambitnie grały: Agnieszka Nowak, Wioleta Łukasiak i Natalia Wójcik. Rezerwowymi były Marta Rębalska i Daria Kuryło. Dziewczęta awansowały do zawodów międzypowiatowych w Radomiu.

 

Lekcja historii i patriotyzmu – relacja z IV Koncertu Pieśni Patriotycznej w Kruszewie
Tegoroczny koncert, który odbył się 13 listopada, to wydarzenie uświetnione widowiskowym a jednocześnie wzruszającym występem dzieci i młodzieży ze szkół w Kruszewie. Tematem przewodnim były piosenki i pieśni z Powstania Warszawskiego. Po przywitaniu gości przez dyrektorów: p. Ewę Wójcik i p. Zdzisława Białackiego głos zabrali uczniowie. Koncert rozpoczął odśpiewany przez wszystkich Mazurek Dąbrowskiego. Jak zwykle wykonano jego wszystkie zwrotki, dając tym dowód, że społeczność szkolna szanuje Hymn Narodowy. W wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej usłyszeliśmy następujące utwory: Marsz Żoliborza i Warszawskie Dzieci (szkolny chór), Sanitariuszka Małgorzatka (klasa III – akompaniament: Ola Michalak), Na wojenkę poszli chłopcy (klasa I i II), Pałacyk Michla (zerówka). Gimnazjaliści zaprezentowali zaś pieśni: Deszcz, jesienny deszcz (Zuzanna Durka), Warszawo ma (Natalia Kowalczyk), Dziewczyna z granatem (Natalia Rudnicka) oraz Chłopaki z AK (Kuba Kaczmarczyk, Patryk Janowski, Bartek Kołdra). Niejednemu zakręciła się łza w oku gdy szkolna drużyna harcerska wykonała przejmujący utwór Dziś idę walczyć mamo. Koncert zakończyła Modlitwa Armii Krajowej w wykonaniu wszystkich artystów. Historię każdej piosenki przybliżali publiczności narratorzy – Ewelina Świdzińska i Grzegorz Jankowski, zaś o akompaniament zadbali p. Tomasz Gajewski (pianino) i p. Marcin Koch (gitara).
Należy wspomnieć o oryginalnej scenografii wykonanej przez uczniów gimnazjum pod opieką nauczycieli (p. Iwony Kostaniak i p. Marcina Kocha). Część sali gimnastycznej zamienili oni bowiem w zniszczoną Warszawę. Koncert zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Pniewy – Wiesław Nasiłowski, Przewodnicząca Rady Gminy Pniewy - Zofia Rokosz, ks. K. Mindewicz oraz wiele innych zacnych osób (radni Gminy Pniewy, prezesi lokalnych fundacji i stowarzyszeń, sołtysi, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy naszej gminy) Na koncercie obecni byli dyrektorzy, nauczyciele i społeczności szkół podstawowych z Jeziory, Karolewa i Ciechlina. Cieszymy się, iż nasze coroczne spotkania z okazji Święta Niepodległości stały się już tradycją i są dowodem bardzo dobrej współpracy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kruszewie. Relacja z koncertu na stronie kruszew.org (znajdziemy tam filmy i nagrania audio).

 

Srebrna sztafeta
16 października 2014 r. w Nowym Mieście /n. Pilicą, odbyły się drużynowe zawody powiatowe w biegach przełajowych – sztafeta 10 x 800 m.
Drużyna naszych dziewcząt osiągnęła bardzo dobry wynik. Zajęliśmy II miejsce w stawce pięciu zespołów. Pokonał nas Goszczyn, za nami były drużyny: Błędowa, Jasieńca i Nowego Miasta. Skład naszej drużyny: Hiacynta Leguła, Natalia Kowalczyk, Monika Jędruch, Dominika Kowalska, Wiktoria Michalska, Paulina Dolina, Ola Cybulska, Róża Fronczak, Wioleta Łukasiak i Zuzanna Durka.
Trzy lata z rzędu (2011 – 2013) zdobywaliśmy tytuł Mistrza Powiatu, tym razem jesteśmy Wicemistrzami.

 

Ślubowanie klas pierwszych oraz Dzień Edukacji Narodowej.
15 października 2014 roku uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi Publicznego Gimnazjum im. Wojciecha Siemiona w Kruszewie obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość ta połączona została ze ślubowaniem uczniów klas I. Po tej uroczystej części, wszystkim pracownikom szkoły, życzenia złożyli przybyli goście: Wójt Gminy Pniewy Pan Wiesław Nasiłowski oraz Pani Zofia Rokosz – przewodnicząca Rady Gminy. Następnie uczniowie klas pierwszych (przy wsparciu nauczycieli wychowawców) zaprezentowali program artystyczny, który zakończyli życzeniami:
„Drodzy pedagodzy i pracownicy szkoły, dziękujemy Wam:
- za trud i za serce ,
- za to, że wierzycie w nas, gdy my przestajemy wierzyć,
- za cierpliwość, gdy nam jej brak,
- za wyrozumiałość dla naszych poczynań nie zawsze rozsądnych,
- za to, że uczycie nas patrzeć w przyszłość, nie uciekać od problemów,
ale je rozwiązywać,
- za to, że uczycie nas dostrzegać drugiego człowieka, jego potrzeby i jego świat,
- za dodawanie otuchy, za stawianie coraz wyższej poprzeczki i twierdzenie:
<< idź dalej, wyżej, potrafisz, stać cię!>>”
Na zakończenie, do zgromadzonych, podziękowania i życzenia skierował Dyrektor szkoły.
Po części oficjalnej odbyły się konkursy dla uczniów klas pierwszych, przygotowane i poprowadzone przez drugo- oraz trzecioklasistów naszego gimnazjum. Całość upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze.

 

Srebrne dziewczyny
3 października 2014 r. w Nowym Mieście n/Pilicą odbyły się Indywidualne Powiatowe Biegi Przełajowe. Z różnych względów (finanse, niedyspozycje, przeziębienia itp.) naszą szkołę reprezentowały tylko 4 zawodniczki: Hiacynta Leguła i Róża Fronczak z klasy I oraz Zuzanna Durka i Ola Cybulska z klasy III.
Dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze. Hiacynta i Zuzia zdobyły srebrne medale oraz tytuł indywidualnego wicemistrza Powiatu. Róża i Ola zajęły IX miejsca i był to również dobry wynik (w każdym biegu startowało ponad 20 osób). Gratulacje dla dziewcząt!
Przed nami zawody drużynowe – sztafeta 10 x 800 m. Wygrywamy ją od 3 lat, czy jeszcze bardziej „wyśrubujemy” ten świetny rekord?

 

"Turysto szanuj środowisko" - 19 września akcja sprzątania świata.
To już dwunasta akcja sprzątania świata w Polsce. I tym razem gimnazjaliści w trzeci piątek września wyruszyli z opiekunami, aby zebrać śmieci w najbliższej okolicy szkoły. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia. Tegorocznym hasłem jest „Turysto szanuj środowisko”. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne uczniowie sprzątali poboczne drogi w Kruszewie oraz pobliski las.
   

 

XII Biegi Przełajowe im. Tadeusza Małeckiego.
17 września 2014 r. w Jeziorze, tradycyjnie odbyły się biegi przełajowe im. Tadeusza Małeckiego. Naszą szkołę reprezentowało 23 zawodników. Zdobyliśmy 7 medali.
Złotymi medalistkami zostały: Zuzanna Durka z kl. III (po raz 3!) i Natalia Kowalczyk z kl. I. Srebrne medale zdobyli: Hiacynta Leguła i Krzysztof Wierzbicki, oboje z kl. I. Na podium z brązowymi medalami stanęli: Patryk Janowski kl. I, Wiktoria Michalska kl. II i Monika Jędruch kl. III.
Zawody wypadły bardzo dobrze. Duże brawa dla klas I i najstarszych dziewcząt!

 

Wycieczka do Torunia i Ciechocinka.
Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, 10 września, prawie 70 uczniów wyjechało na wycieczkę do Ciechocinka i Torunia. W Ciechocinku po spotkaniu z przewodnikiem zwiedzaliśmy Park Zdrojowy. Największe wrażenie zrobiły tężnie, zegar kwiatowy i fontanny. Gdy dojechaliśmy do Torunia tam czekały na nas Muzeum Piernika, Dom Mikołaja Kopernika, piękna Starówka i bardzo smaczne pierniki. W Muzeum Piernika poznaliśmy tajniki wypieku pierników. Mimo przelotnego deszczu było ciepło, świetnie się bawiliśmy i w bardzo dobrych nastrojach wróciliśmy wieczorem do Kruszewa. Byliśmy zachwyceni wycieczką i polecamy Toruń innym!
     

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014-2015.
O godzinie 11 w Publicznym Gimnazjum im. Wojciecha Siemiona w Kruszewie rozpoczął się nowy rok szkolny. Do szkoły będzie uczęszczać w tym roku 126 uczniów. Dyrektor szkoły Zdzisław Białacki powitał uczniów, a szczególnie klas pierwszych, życząc wszystkim pogody ducha, dużo zapału i satysfakcji w osiąganiu sukcesów w nauce, dużo wiary w siebie i w swoje możliwości. Trzecim klasom życzył, aby osiągnęły wynik z egzaminu gimnazjalnego przynajmniej taki jak tegoroczni absolwenci, którzy zajęli trzecie miejsce w powiecie grójeckim i siódme w Delegaturze Radomskiej. Następnie dyrektor szkoły przywitał nauczycieli i pracowników szkoły, życząc im by każdy dzień przynosił radość, jak najmniej stresu, dużo zapału i optymizmu. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swymi wychowawcami.