WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2015-2016

 

II Mazowiecki Konkurs Przyjaciół Słowa im. Wojciecha Siemiona.
W dniu 12 maja 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury we Mszczonowie odbył się finał II Mazowieckiego Konkursu Przyjaciół Słowa im. Wojciecha Siemiona. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Jerzy Łazewski - aktor teatralny i filmowy, Barbara Katarzyna Radecka - reżyser teatralny i filmowy oraz Barbara Kasper Siemion, którzy także recytowali wiersze nadesłane na konkurs przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jury w składzie Andrzej Dębkowski - poeta i krytyk literacki, Magdalena Posiadły i Jerzy Łazewski zdecydowalo, że pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobył Szymon Wierzbicki z Grodziska Mazowieckiego, a w kategorii gimnazjów Lara Fornal z Żyrardowa. W trakcie trwania uroczystości występował także zespół "Wiolinki", który tworzy siedem dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Jaktorowie.
     

 

Święto Konstytucji 3 Maja
29 kwietnia odbył się apel z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie klas drugich. Kilka dni wcześniej chętni przygotowali plakaty na temat Konstytucji 3Maja. Plakaty stanowiły jedną z atrakcyjnych dekoracji w czasie występu. Celem apelu jest uświadomienie uczniom, że obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Dzięki temu podtrzymywana jest tradycja i pamięć historyczna. W apelu wykorzystano patriotyczne utwory muzyczne:
• Witaj Majowa Jutrzenko
• Rota
• Zgoda Sejmu
• Święta Miłości Kochanej Ojczyzny
• Pieśń Konfederatów
• Tu wszędzie jest moja ojczyzna
• Jak długo na Wawelu
Wszyscy podziwiali występ wokalny Natalii Kowalczyk z II a i pozostałych artystów. Zaprezentowano wiersze Stanisława Balińskiego, Ignacego Krasickiego, Adama Naruszewicza, Franciszka Karpińskiego, Heleny Duninówny i innych.
Apel przygotowała Dorota Sawicka.

 

EGZAMINY 2015/2016
W dniach 18 – 20 kwietnia 2016 r. odbyły się egzaminy gimnazjalne. Jakie będą wyniki okaże się w czerwcu. Mamy nadzieję, że efekty będą takie, jak w ubiegłym roku szkolnym, gdy wynik Naszego Gimnazjum był najlepszy w Powiecie Grójeckim. Jeśli będzie nieco słabiej, też będziemy zadowoleni. Z nadzieją czekamy na "wyrok"!

 

Gimnazjaliści w Londynie.
Na początku marca 2016 roku jako 22-osobowa grupa z naszego gimnazjum udaliśmy się na wycieczkę do Londynu. Po raz pierwszy wyjechaliśmy tak daleko, do Londynu jest prawie 1650 km. 6-dniowy okres warsztatów językowych spędziliśmy razem z gimnazjalistami z Osuchowa i Mszczonowa. Opiekunami grupy były pani Iwona Kostaniak i pani Dorota Sawicka. Podróż autokarem trwała około 20 godzin, ale wszyscy dzielnie znieśliśmy jej trudy. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Tower of London, Tower Bridge, Katedrę św. Pawła. Niezapomniane wrażenie wywarł na nas widok z kopuły katedry na miasto. Przeszliśmy spacerem przez Millenium Bridge – jedyny pieszy most w Londynie. Z niecierpliwością pojechaliśmy na spotkanie z rodzinami angielskimi, u których planowaliśmy mieszkać przez 3 noce. Gospodarze, którzy nas przyjęli okazali się bardzo gościnni i serdeczni, chętnie z nami rozmawiali, co było dla nas dużym językowym wyzwaniem. W następnych trzech dniach zobaczyliśmy wszystkie najciekawsze atrakcje turystyczne Londynu: Opactwo Westminster, Gmach Parlamentu, Big Ben, Buckingham Pałac, Park św. Jerzego.
Zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej, Galerię Narodową i Muzeum Nauki i Techniki, a nawet przejeżdżaliśmy obok Harrods’a – najsłynniejszego londyńskiego domu towarowego. W Muzeum Brytyjskim i Muzeum Figur Woskowych mieliśmy bardzo dużo czasu – było tam wiele atrakcji. Wspaniałe place w Londynie – Trafalgar z Kolumną Nelsona i Piccadilly Circus z ogromną, najstarszą świetlaną reklamą – robiły niezapomniane wrażenie. Oddychaliśmy atmosferą światowej metropolii, a jednocześnie wszystko było takie naturalne. Ukwiecony żonkilami Londyn bardzo nam się podobał. Ponownie oglądaliśmy panoramę miasta z London Eye. Bardzo ciekawy krajobraz wielkomiejski pokazał się ze statku, którym płynęliśmy do Greenwich. Tam w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym staliśmy na południku 0.
Pilotem wycieczki była pani Ania Wawrów, która po mistrzowsku zorganizowała nam cztery dni w Londynie. Podziwialiśmy również jazdę panów kierowców po mieście w ruchu prawostronnym. Wspomnienia z wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci, a przywiezione pamiątki i zdjęcia będą przypominały Londyn.

 

SIATKÓWKA 2015 / 2016 – chłopcy Wicemistrzami Powiatu, dziewczęta na III miejscu.
Za udany w siatkówce uznajemy bieżący rok szkolny. 26 lutego w naszej szkole łatwo wygraliśmy eliminacje grupowe z Belskiem Dużym – 2:0 (10, 6) chłopcy i 2:0 (13, 9) dziewczęta. W finałach powiatowych było dużo trudniej. 1 marca w Mogielnicy nasze dziewczęta trafiły na bardzo mocne rywalki. Nieznacznie przegrały 1:2 z Warką i były bez szans w meczu z Mogielnicą. 3 marca w Błędowie świetnie zagrali nasi chłopcy. Wygrali 2:0 z Warką i minimalnie 1:2 przegrali z faworytami z Błędowa. Obiecująco zapowiada się rywalizacja w przyszłym roku. Mamy zdolną młodzież w klasach II i I, która powalczy o najwyższe laury powiatowe.
W tym roku reprezentowali naszą szkołę: Natalia Wójcik (kpt.), Weronika Michalska, Wioleta Witecka, Natalia Rudnicka, Emilia Matyjas, Sandra Wójcik, oraz Marta Rębalska, Róża Fronczak, Wioleta Wierzbicka, Natalia Adamska, Wiktoria Michalska i Julia Cyrkanowicz. Chłopcy: Konrad Majchrzak (kpt.), Grzegorz Jankowski, Jakub Michalak, Mateusz Kuberski, Norbert Korczak, Patryk Janowski, oraz Kamil Szaszka, Krzysiek Wierzbicki, Jakub Narloch, Sebastian Rostkowski, Konrad Kowalski i Karol Szcześniak.

 

Porażka w Radomiu
27 stycznia 2016 r. w Radomiu zagrali nasi chłopcy. W meczu z wicemistrzem Radomia PG nr 4 przegraliśmy 12:21 (5:13) - rywal był „zbyt mocny”. Natomiast w meczu z PG Białobrzegi wygraliśmy wyraźnie 19:7 (10:2). Skład naszej drużyny, przy nazwisku liczba zdobytych bramek: Jakub Michalak (br.), Konrad Majchrzak (kpt.) – 6, Mateusz Kuberski – 6, Kamil Szaszka – 7, Patryk Janowski – 6, Grzegorz Jankowski, Krzysztof Wierzbicki – 1, Karol Szcześniak – 2, Norbert Korczak – 1, Mateusz Dusza – 1, Konrad Kowalski – 1, Mateusz Horosz, Eryk Komisarczyk i Jan Kusztal (II br.) Naszym najlepszym zawodnikiem był świetnie grający na bramce Jakub Michalak.

 

Ręczna w Radomiu
8 grudnia 2015 r., szczypiornistki z naszej szkoły zagrały w półfinałach międzypowiatowych w Radomiu. W meczu z PG nr 10 Radom nieznacznie przegraliśmy 5:6 (3:4). Jest to niezły wynik, jak na spotkanie z wicemistrzem Radomia. Ambitnie zagrał cały zespół. Świetnie na bramce grała Róża Fronczak, obroniła 2 rzuty karne. Bramki zdobyły: Weronika Michalska (kpt.) 2, Natalia Wójcik 1, Wiktoria Michalska 1 i Natalia Adamska 1. Walczyliśmy, o czym świadczą kary – wykluczenia 1 minutowe: Wioleta Łukasiak, Weronika Michalska i czerwona kartka (raczej niesłuszna) dla Natalii Kowalczyk. Cały mecz grała Wioleta Wierzbicka, zmienniczkami były: Hiacynta Leguła i Daria Kuryło, pozostałe dziewczyny były rezerwowymi.
Szkoda, że wyzwania nie podjęła szkoła z Adamowa, powiat Białobrzegi i nie przyjechała na turniej. My nie odpuszczamy!

 

Kibicujemy Najlepszym!
18 listopada 2015 r., uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Wojciecha Siemiona w Kruszewie, gmina Pniewy, wyjechali do Warszawy na Stadion Pepsi Arena. Kibicowali tam drużynie Legii Warszawa, która zgodnie z oczekiwaniami, wygrała wysoko z I ligową Chojniczanką Chojnice 4:1 (3:1). Był to mecz 1/4 Pucharu Polski. Legia awansowała do półfinału tych rozgrywek. Kolejny wyjazd kibiców z Kruszewa, odbył się 1 grudnia 2015 r. Tym razem podziwialiśmy grę najlepszych Polskich siatkarzy, aktualnych Mistrzów Świata: Mariusza Wlazłego, Michała Winiarskiego i Karola Kłosa, którzy jako zawodnicy PGE Skry Bełchatów w meczu Ligi Mistrzów pokonali 3:0 (23, 25, 18) belgijską drużynę – Knak Roeselare. Mecz odbył się w jednej z największych hal widowiskowo - sportowych w Polsce – Atlas Arenie Łódź. Atmosfera imprezy była niesamowita. Po meczu zawodnicy przyszli do naszego sektora, składali autografy i pozowali do zdjęć. Było bardzo sympatycznie. Warto kibicować i uczyć się od najlepszych, co potwierdza frekwencja na naszych wyjazdach – dwukrotnie „pełny” 50 osobowy autokar.

 

GIMNAZJALIŚCI Z KRUSZEWA PODWÓJNYMI MISTRZAMI POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ.
W dniach 17 i 18 listopada 2015 r., w Publicznym Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Jasieńcu odbyły się zawody powiatowe w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. W obu turniejach zwyciężyły drużyny z Publicznego Gimnazjum im. W. Siemiona w Kruszewie, gmina Pniewy. Dziewczęta z Kruszewa, wygrały 9:6 z Jasieńcem oraz 7:1 z Belskiem Dużym. Chłopcy z Kruszewa, pokonali 10:2 Goszczyn, 10:3 Jasieniec, 12:3 Chynów oraz 8:5 Belsk Duży. Kluczem do sukcesu był skuteczny atak (bramki zdobywali wszyscy chłopcy z podstawowego składu i Weronika Michalska – 8 bramek), szczelna obrona oraz świetna gra bramkarzy: Róży Fronczak i Janka Kusztala. Składy drużyn, złotych medalistów - Mistrzów Powiatu (przy nazwisku liczba zdobytych bramek). Dziewczęta: Weronika Michalska (kpt.) – 8, Róża Fronczak (br.), Wioleta Łukasiak – 1, Natalia Wójcik – 1, Natalia Kowalczyk – 3, Wioleta Wierzbicka – 1, Wiktoria Michalska – 2, Daria Kuryło, Hiacynta Leguła, Natalia Adamska, Marta Rębalska, Sandra Wójcik, Emilia Matyjas i Żaneta Maliszewska (II br.). Chłopcy: Konrad Majchrzak (kpt.) – 9, Jan Kusztal (br.), Mateusz Kuberski – 9, Grzegorz Jankowski – 2, Kamil Szaszka – 6, Krzysztof Wierzbicki – 6, Patryk Janowski – 7, Mateusz Dusza – 1, Norbert Korczak, Konrad Kowalski, Mateusz Horosz, Karol Szcześniak, Patryk Łękawski i Eryk Komisarczyk (II br.). W zawodach nie mogli zagrać z powodu kontuzji: Natalia Rudnicka i Jakub Michalak. Drużyny przygotowali nauczyciele w – f: Piotr Sobociński i Józef Chaber. Szczypiorniści z Kruszewa, reprezentować będą Powiat Grójecki w zawodach międzypowiatowych w Radomiu.

 

V KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH W KRUSZEWIE
Za nami kolejny koncert patriotyczny w gminie Pniewy, podczas którego społeczność lokalną jednoczy przeżywanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i chęć wspólnego śpiewania polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Tegoroczny koncert odbył się 12 listopada i był wydarzeniem wyjątkowym z kilku powodów. Przede wszystkim do Kruszewa przybyło wielu znamienitych gości. (Wójt gminy Pniewy – Pan Wiesław Nasiłowski, przewodnicząca Rady Gminy i radni, proboszczowie parafii: Rembertów, Jeziórka i Lutkówka, mieszkańcy gminy, przyjaciele szkoły podstawowej i gimnazjum w Kruszewie) Koncert, jak co roku, zorganizowały obie placówki z Kruszewa. Jednak tym razem na scenie mieli okazję zaprezentować się także uczniowie pozostałych szkół z gminy Pniewy (Jeziory, Ciechlina i Karolewa). Ponadto, w tegoroczne obchody niepodległości włączyła się Gminna Publiczna Biblioteka w Pniewach, nawiązując do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Zgromadzeni mogli wysłuchać patriotycznego fragmentu opowiadania Marii Dąbrowskiej pt. „Marcin Kozera”, który zaprezentowała absolwentka szkoły aktorskiej, była uczennica z Kruszewa – Pani Żaneta Stankiewicz. Przybyłych gości powitali gospodarze koncertu: Pani Ewa Wójcik i Pan Zdzisław Białacki. Każdą wykonywaną piosenkę poprzedzał komentarz, który był także krótkim opisem dziejów Polski. Serca słuchaczy dotykały nie tylko teksty utworów i wykonanie, ale nade wszystko głębokie zaangażowanie dzieci i młodzieży. O oprawę muzyczną zadbali panowie: Tomasz Gajewski i Marcin Koch. Patriotyczną scenografię wykonali gimnazjaliści pod opieką Pani Iwony Kostaniak a scenariusz uroczystości przygotował nauczyciel historii – Marcin Koch. W repertuarze koncertu znalazły się następujące pieści: „Jestem Polakiem”; „Modlitwa o zwycięstwo”; „Jędrusiowa dola”; „Jak szło wojsko raz ulicą”; „Warczą karabiny”; „Wojenko, wojenko”; „Matko o twarzy czarnej jak Polska ziemia”; „Niepodległość, trudne słowo”; „Urodziłem się w Polsce”; „Ojczyzno ma”; „Świat cały śpi spokojnie”; „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Nie mogło zabraknąć „Mazurka Dąbrowskiego”, „Roty” i „Boże coś Polskę”. Celem naszego koncertu było budzenie postawy patriotycznej oraz miłości do Ojczyzny. Z pewnością został on osiągnięty, o czym świadczy reakcja publiczności oraz wypowiedzi zaproszonych gości. Życzmy sobie byśmy mogli znów za rok spotkać się na „Patriotycznym Śpiewaniu”.

 

Biegi Przełajowe 2015/2016
W XIII Biegach Przełajowych im. Tadeusze Małeckiego w Jeziorze (15.09.2015 r.), naszą szkołę reprezentowało 15 zawodników. Zdobyliśmy 4 medale. Złoto wywalczył po fantastycznym biegu Mateusz Dusza z kl. II B (ryzykownie pobiegł „na maksa” od startu do mety). Srebrny medal po bardzo dobrym biegu zdobyła Wioleta Wierzbicka z kl. I B. Na podium z brązowymi medalami stanęli solidni zawodnicy: Hiacynta Leguła kl. II A i Krzysztof Wierzbicki z kl. II B. Pozostali reprezentanci pobiegli ambitnie, „na miarę swoich możliwości. 1 października 2015 r., 4 osobowa (skromna) reprezentacja naszej szkoły, wzięła udział w Powiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych w Nowym Mieście n/Pilicą. Dziewczęta osiągnęły następujące wyniki: Wioleta Wierzbicka – V miejsce, Hiacynta Leguła – VI miejsce, Kasia Turczyn i Róża Fronczak – X miejsca. 8 października 2015 r., w Nowym Mieście n/Pilicą odbędą się sztafetowe biegi przełajowe 10 x 800 m. W ostatnich 4 latach, nasze dziewczęta wygrywały tę imprezę 3 razy, a rok temu zajęły II miejsce. W obecnej chwili to – wspomnienia. Nadeszły „chude lata biegaczy”.

 

Nowy rok szkolny.
W dniu 1 września 2015r. w Publicznym Gimnazjum im. Wojciecha Siemiona w Kruszewie rozpoczął się nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły Zdzisław Białacki powitał uczniów, a szczególnie klas pierwszych, życząc wszystkim jak najlepszych stopni, satysfakcji ze zdobywaniu wiedzy, dużo wiary w siebie i w swoje możliwości. Życzył również uczniom by się wzajemnie szanowali, pomagali słabszym od siebie. Następnie dyrektor szkoły przywitał nauczycieli i pracowników szkoły, życząc by każdy dzień przyniósł satysfakcję z pracy, jak najwięcej sukcesów, dużo zapału i optymizmu. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swymi wychowawcami.