AKTUALNOŚCI

 

Z Jaworską o Słowackim
18 maja 2017 r. odwiedziła nas Pani Dorota Jaworska, przyjaciółka Patrona naszej szkoły, która w ciekawy sposób przedstawiła nam historię życia Juliusza Słowackiego w prelekcji pt. „Czy Słowacki jeszcze mieszka w Krzemieńcu?”.
Dorota Jaworska urodziła się w Rzeszowie, jest absolwentką Politechniki Kijowskiej. W 1982 na stałe zamieszkała w Kijowie. Od piętnastu lat pracuje w prasie polonijnej – w dwutygodniku "Dziennik Kijowski" i kwartalniku "Krynica", którego jest redaktorem naczelnym.
W czasie spotkania, które zostało wzbogacone prezentacją fotografii z Krzemieńca, przybliżono sylwetkę Juliusza Słowackiego i jego rodziny. Zobaczyliśmy dom (obecnie muzeum; zdjęcie) w którym urodził się i wychowywał poeta. Prelegentka uświadomiła młodzieży jak silne więzi łączyły poetę z matką, której nie widział przez osiemnaście lat i z którą przez te wszystkie lata korespondował. Dzięki spotkaniu, młodzież dowiedziała się kilku ciekawostek z życia poety m.in. o wielkiej niespełnionej miłości do Ludwiki Śniadeckiej, o pracy zarobkowej w Warszawie, o życiu poety w Paryżu, a także o konflikcie z Mickiewiczem, który twierdził, że twórczość Słowackiego „jest piękna jak kościół, lecz pusta jak wiara”.

 

DOSTOSOWANIE SIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW DO NOWEGO USTROJU SZKOLNEGO
W związku ze zmianami ustroju szkolnego Rada Gminy Pniewy podjęła w dn. 20 marca 2017r. Uchwałę Nr XXIII.117.17 w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Treść uchwały wraz z załącznikami można pobrać tutaj.

 

ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Po raz kolejny w naszym gimnazjum uczciliśmy rocznicę Konstytucji 3 maja. Na rozpoczęcie apelu 10 uczniów z klasy IIIB zatańczyło poloneza.
Wybrani uczniowie z klasy IA, IIA, IIB przekazali treści związane z uroczystością. Program uświetniły piosenki patriotyczne w wykonaniu Natalii Kowalczyk, Natalii Rudnickiej, Oli Stankiewicz i Oli Zgórzak.
Celem naszego spotkania było podtrzymanie tradycji i pamięci historycznej oraz kształcenie postaw patriotycznych. Apel przygotowała Dorota Sawicka.

 

PIŁKARZE ZACHWYCILI
26 kwietnia 2017 r. w Goszczynie, odbyły się zawody powiatowe w piłce nożnej „6” osobowej na boisku typu – „Orlik”. Nasi chłopcy świetnie zaprezentowali się w tym turnieju. W pierwszym meczu wygrali 3:2 (1:2) z Belskiem Dużym. W drugim spotkaniu ulegli zwycięzcom turnieju – Goszczynowi 0:3 (0:2). W ostatnim meczu wysoko pokonali Grójec 5:1 (3:1). Chłopcy zajęli II miejsce w zawodach. Pokazali prawdziwy kunszt piłkarski, który doskonalą w okolicznych klubach, bo „gra na podwórku to za mało”.
Reprezentowali nas: Norbert Korczak (kpt.) „filar zespołu” - zdobył 4 bramki, Sebastian Rostkowski – 1 bramka, zwana „stadiony świata”, wybrany najlepszym zawodnikiem drużyny; Mateusz Dusza - 1 bramka i „ harówa na całej długości boiska”; waleczni: Patryk Janowski – 2 bramki i Jakub Pieczarowski oraz super debiutujący na bramce uczeń kl. I ! – Mateusz Krasowski. Zawodnikami rezerwowymi byli: Jakub Stępniewski, Krzysiek Wierzbicki, Mateusz Herbut, Mateusz Michalski, Krystian Zagawa i Wiktor Dolanowski (II bramkarz). Opiekunem drużyny był nauczyciel w-f Piotr Sobociński.
Brawo PIŁKARZE!

 

Egzaminy 2017
W dniach 19 – 21 kwietnia 2017 roku w całej Polsce odbywały się egzaminy gimnazjalne. W naszej szkole przystąpiło do nich 39 uczniów. Jak wypadły, okaże się w czerwcu. Mamy nadzieję, że zgodnie z tematem rozprawki, którą pisaliśmy z języka polskiego – marzenia mają sprawczą moc i się spełniają. A naszym marzenie jest dobrze zdać egzamin.

 

Katyń 1940 – PAMIĘTAMY!
7 kwietnia 2017 roku o godz. 9.00 w Kościele w Jeziórce odbyła się Msza Święta z okazji 77 rocznicy zbrodni katyńskiej. Uczestniczyli w niej uczniowie i nauczyciele oraz poczty sztandarowe z wszystkich szkół z gminy Pniewy. Władze gminy reprezentowali – Wójt Pan Wiesław Nasiłowski, oraz Przewodnicząca Rady Pani Kinga Dominiak. W uroczystości uczestniczyła też duża grupa harcerzy z terenu gminy. Jednak najważniejszym gościem była Pani Hanna Ignatowska – Świtalska, córka pochodzącego powiatu grójeckiego, zamordowanego w Katyniu porucznika Stefana Ignatowskiego. Katyń 1940 – Pamiętamy!

 

NA LEGII
12 marca 2017 r., duża grupa młodzieży z naszej szkoły - 51 osób. Kibicowała przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie, drużynie Legii, która w „klasyku” 25 kolejki LOTTO Ekstraklasy podejmowała Wisłę Kraków.
Mecz wygrała Legia, wynikiem 1:0. Gola w 10 minucie zdobył niezawodny Serb – Miroslav Radović. Zwycięstwo ucieszyło prawie 27 000 kibiców zebranych na wspaniałym stadionie. Młodzież z Kruszewa od kilku lat wyjeżdża na mecze do stolicy. Tegoroczny wyjazd zorganizowali: Hubert Grzeszczyk – działacz fanklubu Legii i Piotr Sobociński – nauczyciel w-f.

 

WICEMISTRZOWIE POWIATOWEJ SIATKÓWKI Z KRUSZEWA
9 marca 2017 r. w Mogielnicy odbyły się finały powiatowe w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych. Wystąpiły drużyny ze szkół w Błędowie, Chynowie, Kruszewie, Mogielnicy i Warce. Wicemistrzami Powiatu zostały zespoły dziewcząt i chłopców z Publicznego Gimnazjum im. Wojciecha Siemiona w Kruszewie, gmina Pniewy. Dziewczęta z Kruszewa wygrały 2:0 z Warką i uległy 0:2 Błędowowi (mistrz Powiatu). Natomiast chłopcy pokonali 2:0 Chynów i nie dali rady gospodarzom z Mogielnicy 0:2 (mistrz Powiatu). Obok pucharów dla zespołów były także nagrody indywidualne. Najlepszą przyjmującą turnieju została Natalia Rudnicka, a najlepszym atakującym Norbert Korczak - oboje ze szkoły w Kruszewie. Składy ekip z Kruszewa: Natalia Rudnicka (kpt.), Wioleta Wierzbicka, Sandra Wójcik, Marta Rębalska, Emilia Matyjas, Róża Fronczak oraz Daria Kuryło, Natalia Kowalczyk, Ola Stankiewicz, Julia Cyrkanowicz, Dominika Michalska i Kasia Turczyn. Chłopcy: Norbert Korczak (kpt.), Patryk Janowski, Jakub Narloch, Krzysztof Wierzbicki, Jakub Pieczarowski, Sebastian Rostkowski oraz Mateusz Herbut, Krystian Bartosiak, Jakub Stępniewski, Mateusz Michalski, Dominik Sokołowski i Mateusz Krasowski. Drużyny przygotowali nauczyciele w-f: Józef Chaber i Piotr Sobociński. Słowa uznania za organizację turnieju dla ZSO w Mogielnicy. Zawody sędziował Tomasz Janik, sędzia krajowy i międzynarodowy, którego można zobaczyć w TV, gdy prowadzi mecze najlepszych polskich drużyn w Plus Lidze! Gimnazjaliści mogli poczuć się więc, jak zawodowi siatkarze.

 

Zwiedzanie Anglii.
24 lutego 2017r. uczniowie naszej szkoły: Karolina Grabarczuk, Ola Zgórzak, Julita Kołdra, Marcelina Skuza, Patrycja Rogowska, Ola Szymczak, Marta Jaroszewska, Martyna Kaczmarczyk, Karolina Ernest, Szymon Góralewicz, Kacper Szymański, Dawid Jarkiewicz, Patryk Wiciński, Karol Górniak, Wiktor Gaik oraz Kuba Orzechowski i Patryk Janowski wraz z opiekunkami: panią Dorotą Sawicką i panią Aleksandrą Sadowską wyjechali na 6-dniowe warsztaty językowe do Wielkiej Brytanii. Wycieczkę rozpoczęliśmy śladami Sherlocka Holmesa i zwiedzaniem Westminsteru. Mieliśmy okazję przechodzić obok gmachu Parlamentu, Big Bena, Opactwa Westminster, Parku św. Jakuba, Pałacu Buckingham. Podróżowaliśmy komunikacją miejską - metrem, dwupiętrowymi autobusami i kolejką. Zwiedziliśmy teatr Szekspirowski Globe i Muzeum Techniki. Mieszkaliśmy u rodzin angielskich, dzięki czemu mogliśmy poznać ich zwyczaje i rytuały dnia codziennego, a przy tym poćwiczyć język angielski w praktyce. Spacerowaliśmy deptakiem w Windsorze oraz po Oxfordzie , zwiedzaliśmy rezydencje królów angielskich, Pałac i ogrody w Hampton Court. Wszystkie te miejsca zrobiły na nas ogromne wrażenie, ich bogactwo, przepych i piękno wprawiło nas w prawdziwy zachwyt. Spacer po High Street oraz odwiedzenie Christ Church College, St.John’s College – szkoły, w której studiował Tony Blair oraz Warner Bras Studio (w którym powstały filmy o Harrym Potterze) w części zaspokoiły naszą ciekawość. Pierwszego marca wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni, chociaż może trochę wyczerpani długą (lecz pełną wrażeń) podróżą autokarem. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo zdjęć, pamiątek oraz wspaniałych wspomnień. Ta wycieczka na pewno zostanie długo w naszej pamięci. W niektórych wzbudził się nawet apetyt na odwiedzenie Anglii ponownie. Może za rok? :-)

 

Wspomnienie Patrona.
1 lutego 2017 r. przedstawiciele naszej szkoły (4 uczennice i nauczyciel), wzięli udział w spotkaniu Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona, które odbyło się w Mszczonowskim Domu Kultury. Ciekawą artystyczną imprezę wyreżyserowała i poprowadziła p. Barbara Siemion, żona Patrona naszej szkoły. Przypomniano życie i dokonania artystyczne Wojciecha Siemiona. Występowali liczni artyści młodego i starego pokolenia. Najsławniejszym z nich był Jerzy Janeczek, odtwórca roli Witii z rewelacyjnego filmu „Sami Swoi”. Tym razem nie był zabawny, lecz interpretował wiersze Noblistki Wisławy Szymborskiej w jej 5 rocznicę śmierci. Za rok także wybieramy się na imprezę poświęconą naszemu Patronowi.

 

Kibicujemy Mistrzom!
20 grudnia 2016 r. byliśmy (51 osób) w hali Atlas Arena Łódź na meczu Ligi Mistrzów w piłce siatkowej: PGE Skra Bełchatów – Azimut Modena (mistrz Włoch).
Mieliśmy okazję zobaczyć grę na najwyższym poziomie. W obu drużynach grają największe „gwiazdy” siatkówki. W Modenie – znakomici Francuzi: Earvin N’Gapeth i Kelvin Le Roux. W Skrze reprezentanci Polski: Mariusz Wlazły, Bartosz Kurek, Karol Kłos i Michał Winiarski, oraz sympatyczny i najlepszy chyba tego dnia w naszej drużynie, Serb – Srećko Lisiniac, który dawał nam autografy.
Modena zasłużenie wygrała 3:1. Najważniejsza była jednak atmosfera meczu i udział w sportowym spektaklu.

 

ZŁOTO SZCZYPIORNISTEK.
18 listopada 2016 r. w Publicznym Gimnazjum w Jasieńcu, odbyły się mistrzostwa powiatu w piłce ręcznej dziewcząt. Zawody wygrała nasza drużyna.
Nasze szczypiornistki pokonały gospodarzy turnieju – PG Jasieniec 4:2 oraz rówieśniczki z PG Chynów 12:2. Skład zwycięskiej drużyny, zdobyte bramki: Natalia Rudnicka (kpt.) – 6, Róża Fronczak (bramkarz), Natalia Kowalczyk (z-ca kpt.) – 1, Wioleta Wierzbicka – 7, Emilia Matyjas – 2, Daria Kuryło, Sandra Wójcik oraz Hiacynta Leguła, Marta Rębalska, Kasia Turczyn, Dominika Michalska, Daria Michalska, Marcelina Skuza i Roksana Wójcik (II bramkarz).
Choć nie było łatwo, daliśmy radę. Złoto jest nasze, niezmiennie od 4 lat!

 

VI KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Tegoroczny Koncert Patriotyczny odbył się 10 listopada 2016 r. i nawiązywał do jednego najważniejszych wydarzeń w naszych dziejach. 1050 lat temu, 14 kwietnia 966 roku, polski władca Mieszko I przyjął chrześcijaństwo. Chrzest księcia Polski zapoczątkował chrystianizację naszego kraju i włączył Polskę do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Nasz koncert miał więc wymiar zarówno patriotyczny jak i religijny.
Jak zwykle do Kruszewa przybyło wielu znamienitych gości: Wójt gminy Pniewy – Pan Wiesław Nasiłowski, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Kinga Dominiak i radni, proboszcz parafii Jeziorka – ks. Wojciech Kołakowski, dyrektorzy szkół, nauczyciele – emeryci, sołtysi, mieszkańcy gminy i inni.
Koncert zorganizowały szkoły z Kruszewa, a na scenie zaprezentowały się wszystkie szkoły z terenu gminy Pniewy. Scenariusz uroczystości i reżyserię przygotował nauczyciel historii – Marcin Koch.
W repertuarze koncertu znalazły się następujące pieśni: „Moja ojczyzna”, „ Jak to na wojence ładnie”, „To nasza ojczyzna”, „Dzień dobry biały ptaku”, „Marsz, marsz Polonia”, „Boże coś Polskę”, „Boże zawsze wierny”, „Taki kraj”, „Bogurodzica”, „Radosna niepodległość”, „Rok 966”, „Pieśń kronika”, „ Kocham Cię Polsko”, „ Miejcie nadzieję”, „ Czy jest coś piękniejszego na tym świecie” oraz „ Mazurek Dąbrowskiego”.
Naszą szkołę udanie reprezentowali chłopcy: Krzysztof Wierzbicki, Jakub Pieczarowski, Jakub Narloch, Piotr Stankiewicz, Michał Koch i Szymon Góralewicz, których występ wzbudził aplauz publiczności. Równie dobrze zaśpiewała grupa naszych dziewcząt w składzie: Natalia Rudnicka, Natalia Kowalczyk, Róża Fronczak, Zuzia Prus, Emilia Smereczyńska, Ola Zgórzak, Julita Kołdra, Natalia Skurzyńska, Marcelina Skuza, Marta Jaroszewska i Kasia Jakubiak. Świetny występ naszych solistek: Natalii Rudnickiej i Oli Zgórzak był pokazem wokalnego talentu. Całą uroczystość jako konferansjerzy sprawnie poprowadzili uczniowie kl. III: Natalia Kowalczyk i Mateusz Dusza.

 

Brązowe medale chłopców w powiatowej piłce ręcznej - 4.11.2016 r. Jasieniec.
Nie udało się obronić tytułu Mistrza Powiatu z ubiegłego roku, kiedy to wygraliśmy wszystkie 4 mecze, zdobywając 40 bramek i tracąc tylko 14.
Tegoroczny bilans bramkowy to 22 – 22, przegrana z Goszczynem 7:9 i Jasieńcem 3:4. Wygrana z Chynowem 7:4 oraz remis z Belskiem Dużym 5:5.
O naszych wynikach zdecydował pierwszy – nieudany mecz. „To nie był nasz dzień”, „zabrakło armat”, „taki jest sport”.
Reprezentowali nas - zdobyli bramki: Patryk Janowski (kpt.) – 6, Jan Kusztal (bramkarz), Norbert Korczak – 9, Krzysztof Wierzbicki – 6, Mateusz Dusza, Jakub Narloch, Jakub Pieczarowski – 1 oraz rezerwowi: Eryk Komisarczyk, Sebastian Rostkowski, Jakub Stępniewski, Mateusz Herbut, Damian Wojalski, Patryk Łękawski, Mateusz Michalski i Mateusz Krasowski (II bramkarz).

 

Ślubowanie i Dzień Edukacji Narodowej 2016r.
My uczniowie klas pierwszych Gimnazjum w Kruszewie ślubujemy: godnie reprezentować naszą szkołę na zewnątrz, tworząc wzorowy wizerunek ucznia Gimnazjum; dbać o wszechstronny rozwój własnej osobowości; kształcić twórcze i logiczne myślenie; wcielać w życie poznane zasady humanitaryzmu, sprawiedliwości, tolerancji, poszanowania godności każdego człowieka; być aktywnym i twórczym członkiem społeczności uczniowskiej Gimnazjum; przyczyniać się swoją pracą do tworzenia tradycji szkoły, do pomnażania dorobku naukowego i kulturalnego naszej placówki.
Tak ślubowali najmłodsi uczniowie naszej szkoły, 13 października 2016 r. w Dzień Edukacji Narodowej. Głównym gościem na tej uroczystości (ślubowanie, występy artystyczne oraz zabawy z „kotami”) był Wójt Gminy Pniewy Pan Wiesław Nasiłowski.
Naszym Pedagogom w dniu ich święta, życzymy Wszystkiego Najlepszego, a młodszym kolegom, miłej nauki w naszej fajnej szkole.

 

ŚWIETNY WYSTĘP BIEGACZY – MATEUSZ MISTRZEM POWIATU.
12 października 2016 r. w Nowym Mieście n/Pilicą odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w indywidualnych biegach przełajowych. W tej sportowej imprezie, świetnie spisali się reprezentanci naszego gimnazjum. Indywidualnym Mistrzem Powiatu, na wymagającym dystansie 1500 m, został Mateusz Dusza (kl. III). Jego młodszy kolega, Mateusz Krasowski (kl. I) na tym samym dystansie zajął wysokie IV miejsce. Znakomicie, pobiegły także dziewczęta. Marcelina Skuza (kl. I) i Wioleta Wierzbicka (kl. II) zdobyły brązowe medale Mistrzostw Powiatu na dystansie 1000 m. Brawo!!!

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016r.
16 września 2016r. w naszej szkole odbyła się coroczna akcja „Sprzątanie Świata”. Tradycyjnie sprzątaliśmy teren szkolny oraz las w Kruszewie. Stwierdzić należy, że znacząco poprawiła się czystość lasu. Jest w nim dużo mniej śmieci, co dobrze świadczy o coraz większej „świadomości ekologicznej” mieszkańców.

 

BIEGI PRZEŁAJOWE W JEZIORZE.
20 września 2016 r. w PSP Jeziora odbyły się XIV biegi przełajowe im. Tadeusza Małeckiego. Naszą szkołę reprezentowało 18 zawodników, którzy zdobyli 5 medali. Złote medale w swoich rocznikach zdobyli: Marcelina Skuza kl. I A, Wioleta Wierzbicka kl. II B i Mateusz Dusza (drugi rok z rzędu) kl. III B. Brązowymi medalistami zostali: Mateusz Herbut kl. I A i Patryk Janowski kl. III A. Blisko podium na IV miejscu, uplasowali się: Roksana Wójcik i Rafał Kopeć kl. I B oraz Dominika Michalska kl. II A. Szkoda, że w zawodach udziału nie mogły wziąć z powodu choroby: Natalia Kowalczyk i Hiacynta Leguła z kl. III. Byłyby „murowanymi” kandydatkami do medali, które zdobywały w klasie I i II.
Gratulujemy naszym zawodnikom. Najlepsi z nich pobiegną w indywidualnych powiatowych biegach przełajowych w Nowym Mieście n/Pilicą.

 

Nowy rok szkolny 2016-2017
W dniu 1 września 2016r. dyrektor szkoły Zdzisław Białacki zainaugurował nowy rok szkolny 2016-2017.
Przywitał serdecznie wszystkich uczniów, szczególnie uczniów klas pierwszych, którzy przyszli do gimnazjum z innych szkół, życzył wszystkim, aby się dobrze i bezpiecznie poczuli w nowej szkole, a uczniowie starszych klas otoczyli ich przyjaźnią i opieką.
Przypomniał gimnazjalistom, że przed nimi rok wytężonej pracy wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od samych uczniów, od ich postaw, motywacji do pracy, podejścia do obowiązku jakim jest szkoła. Uczniowie pracują na to jak będzie wyglądała ich przyszłość ta najbliższa, ale i ta dalsza. Gimnazjaliści muszą mieć świadomość, że już teraz pracują na to jak będzie wyglądało ich życie za kilka lat. Nauczyciele będą się starać wspierać uczniów w tym zadaniu, pokazywać odpowiednią drogę.
Nauczycielom dyrektor życzył jak najmniej kłopotów i problemów z uczniami. Dużo zdrowia i wielu powodów do satysfakcji.
Rodzicom zaś zadowolenia ze swoich dzieci, dobrej współpracy ze szkołą, z nauczycielami, wychowawcami oraz dyrektorem.