Witam Was drodzy uczniowie.

Od dzisiaj nasze lekcję będą prowadzone przez internet (z wiadomego powodu). Proszę codziennie zaglądać na stronę szkoły, gdzie będę zamieszczał kolejne tematy i zadania, które musimy zrealizować.

(Zaczynamy!!!)

1. Dodawanie i odejmowanie sum algebraicznych:

W poprzednich lekcjach poznawaliśmy jednomiany, nauczyliśmy się redukować wyrazy podobne i obliczać wartości wyrażeń algebraicznych.

Przykłady jednomianów:

Widzimy w tych wyrażeniach, że nie ma tu takich działań jak: dodawanie, odejmowanie i dzielenie i pamiętamy, że każda liczba jest jednomianem (np. 2, 34 czy -0,75).

A teraz elementy, które nie są jednomianami ponieważ mamy tu dodawanie i odejmowanie:

Wyrazy podobne:

Na czerwono podkreślono wyrazy podobne.

Tyle wstępu i przypomnienia wiadomości z poprzednich lekcji, które będą nam potrzebne by zrozumieć dzisiejszy temat:

 

Przyjrzyjmy się wyrażeniom algebraicznym:

Naszym zadaniem będzie pozbycie się nawiasów i ewentualna redukcja wyrazów podobnych. Oba wyrażenia różnią się od siebie tylko znakami jakie znajdują się przed nawiasami, ale właśnie te znaki decydują w jaki sposób musimy się ich pozbyć. Jeżeli przed nawiasem jest "plus" to pozbycie się nawiasu jest bardzo proste... wystarczy, że przepiszemy wyrażenie bez nawiasów i poza tym nic nie zmieniając.

 

Przyjrzyj się uważnie, opuściliśmy nawiasy nic w wyrażeniu nie zmieniając. Pozostaje tylko zredukować wyrazy podobne.

No to został nam drugi ... ten trudniejszy przypadek do rozwiązania. Jeżeli przed nawiasem jest minus to opuszczamy nawias, ale każdemu elementowi (jednomianowi), który jest w nawiasie musimy zmienić znak na przeciwny (jeżeli widzę plus to piszę minus i odwrotnie). I tu się pojawia pytanie, jaki znak jest przed liczbą 3, plus czy minus?  Otóż plus ... uczniowie często widzą tam minus... ten, który jest przed nawiasem... Musimy zapamiętać... minus przed nawiasem nie jest minusem przed liczbą 3. To teraz możemy rozwiązać nasz przykład. Pierwszym elementem w nawiasie jest liczba 3, po pozbyciu się nawiasów zapiszemy ją jako -3, drugim elementem nawiasu jest -x, zapiszemy  ją jako x. Zobacz przykład niżej:

 Zostało tylko zredukować wyrazy podobne i zadanie rozwiązane.

   

 

Twoje zadanie do wykonania:
Na stronie 169 podręcznika znajdziecie zadanie nr 1, proszę rozwiązać wszystkie przykłady. Sprawdź rozwiązania zadań z odpowiedziami w podręczniku. Ja z tego zadania rozwiążę ostatni przykład.

 

Do rozwiązania w domu będziecie mieli jeszcze zadanie 2 i 4. Zadanie drugie nie powinno sprawić Wam trudności, jeżeli pokażę jak rozwiązać przykład c.
Pojedynczy element jest prostokątem o wymiarach a i b.

 

Twoje zadania do wykonania z podręcznika:
Zadanie nr 2 str. 169.
Zadanie nr 4 str. 169.
 

Przeczytaj uważnie treść zadania nr 4 i odpowiedź sobie na pytanie... co pierw należy zrobić w tym zadaniu? Sprawdź rozwiązania zadań z odpowiedziami w podręczniku.

 

Zadania należy rozwiązać do wtorku (24-03-2020).

POWODZENIA!!!