Witam Was drodzy uczniowie.

Od dzisiaj nasze lekcję będą prowadzone przez internet (z wiadomego powodu). Proszę codziennie zaglądać na stronę szkoły, gdzie będę zamieszczał kolejne tematy i zadania, które musimy zrealizować.

Do zrealizowania pozostał nam ostatni dział - Ostrosłupy, potem już tylko do samych egzaminów będziemy powtarzać, powtarzać... i powtarzać.

(Zaczynamy!!!)

1. Rodzaje ostrosłupów:

W poprzednich lekcjach poznawaliśmy graniastosłupy proste, pamiętamy, że posiadają one dwie identyczne podstawy, które mogą być dowolną figurą geometryczną (np. trójkątem, prostokątem, kwadratem, sześciokątem...). Ściany boczne mogą być prostokątami lub kwadratami.
Ostrosłupy posiadają tylko jedną podstawę, a ściany boczne są tylko trójkątami. Rysunki poniżej przedstawiają ostrosłupy o podstawach: trójkąta, prostokąta i sześciokąta.

       

 

Twoje zadanie do wykonania:
Na stronie 178 podręcznika znajdziecie 15 różnych brył, z których zaznaczone kolorem zielonym to ostrosłupy.
Przyjrzyj się dokładnie tym bryłom i odpowiedz na pytanie "dlaczego, bryły w kolorze zielonym są ostrosłupami, a brył w kolorze szarym nie można zaliczyć do ostrosłupów?"

Budowa ostrosłupa.

Na rysunku wyżej przedstawiono ostrosłup o podstawie pięciokąta. W tej bryle znajdziemy sześć wierzchołków w tym 5 przy podstawie, pięć krawędzi bocznych i tyle samo krawędzi podstawy, 5 ścian bocznych i jedną podstawę.

Twoje zadania do wykonania z podręcznika:
Zadanie nr 1 str. 181.
Zadanie nr 2 str. 182.
Zadanie nr 3 str. 182.
Zadanie nr 5 str. 182.
Zadanie nr 6 str. 182.

Sprawdź rozwiązania zadań z odpowiedziami w podręczniku.

 

Zadania należy rozwiązać do wtorku (24-03-2020).

POWODZENIA!!!